Pět kroků jak vybrat realitního makléře či kancelář v Praze

Rádi byste spolupracovali se zkušeným a profesionálním makléřem, ale bojíte se, že narazíte na někoho podprůměrného či dokonce podvodníka? Nezoufejte, díky našim pěti krokům dokážete vybrat toho pravého makléře, který prodá vaši nemovitost rychle, bezpečně a za dobrou cenu.

  1. krok: Přečtěte si reference a hodnocení klientů

Dostali jste tip na šikovného makléře nebo jste si nějaké vyhledali na internetu? Zkontrolujte si na webu a na sociálních sítích komentáře a hodnocení klientů, písemné reference a také při osobním setkání požadujte reference opravdových klientů. Poptat se můžete také po známých, ale berte v potaz, že známí mohli mít jiné preference a kritéria při výběru makléře. Makléře byste si měli vybírat sami, podle vlastních kritérií a na základě referencí od více klientů.

  1. krok: Důvěřujte, ale prověřujte!

Nedejte na první dobrý dojem a ověřte si vše, co makléř říká.  Podívejte se, kolik nemovitostí prodal, prověřte pravost referencí, počet let praxe, porovnejte s konkurencí služby, které poskytuje a úroveň propagace nemovitostí.  Zkušený makléř spolupracuje v celém procesu prodeje s profesionály (fotograf, copywriter, právník…) a aby se mohl vaší zakázce opravdu věnovat, pracuje výhradně exkluzivně. 

  1. krok: Vyžadujte vysokou kvalitu a rozsah služeb

Před uzavřením smlouvy o spolupráci zkontrolujte, jaké služby vám makléř či realitní kancelář v Praze nabízí. V nabídce dnešních makléřů nesmí chybět moderní marketingové nástroje, jako jsou webová stránka nemovitosti, video, 3D prohlídka či inzerce na sociálních sítích. Profesionální makléř musí spolupracovat se specialisty: využívá profesionální fotografy, specializované právníky či copywritery

  1. krok: Nesedněte na lep nízké provizi

Nejen v Praze se výše provize liší od kanceláře ke kanceláři. Obecně se pohybuje od 3 % do 5 % bez DPH. Vás by ale měla zajímat nejenom výše provize, ale také to, co za ni dostanete. Někteří makléři vám sice nabídnou nízkou provizi, ale nakonec neposkytnou žádné služby.  Všechny slíbené služby musí být uvedeny ve smlouvě o spolupráci. 

Ti nejlepší makléři pracují výhradně exkluzivně. Bez exkluzivní smlouvy a tím pádem jistoty, že prodají, nemají makléři důvod investovat peníze a čas do prodeje. Nebudou stát na vaší straně a budou tlačit na rychlý prodej i za cenu nižší ceny.

  1. krok: Odlište podprůměrné makléře pomocí DPH

Většina makléřů pracuje na živnostenský list a pokud se makléři daří, stává se automaticky plátcem DPH. V Praze je to pravidlem. Na stránkách Ministerstva financí si můžete zjistit, zda je makléř plátcem DPH. Jestliže není, znamená to, že neprodává dost nemovitostí, nebo dokonce bere peníze od prodávajících bez dokladu. S takovými makléři je lepší nespolupracovat.

Srovnani-makleru.cz

 

You may also like...