Petr zpívá Petra: Projekt Petra Bende na počest písní Petra Nováka

S myšlenkou na zpracování a připomenutí písní Petra Nováka si Petr Bende pohrával už dlouhou řádku let. Před zhruba 15 lety si získal také náklonnost a přátelství Ivo Plicky, dvorního textaře Petra Nováka. Následovala zelená od dalších autorů, muzikantů i dědiců a začal tak vznikat projekt, se kterým nyní zpěvák přichází.

„Mám opravdu radost! Tím, že mohu zpívat Petrovy skladby s kapelou nebo ve velkém obsazení s filharmonií, a mám k tomu přímé požehnání od autorů a paní dědičky Daniely Jakoubkové, je tento projekt pro mne hmatatelný a vymyká se tak klasickému revivalu. Je mi ctí být průvodcem písní a příběhů Petra Nováka v novém aranžmá.“

První skladbou, kterou si Petr Bende vybral jako singl, je hit Já budu chodit po špičkách, se kterým Petr Novák zazářil již v roce 1967. „Má úžasnou atmosféru! Vložil jsem do ní novou kytarovou linku a producent Lukáš Chromek jí dal moderní ráz, ale zanechal v ní původní energii v celkové aranži. Zhostil se toho skvěle a moc mu děkuji.“ dodává zpěvák.

Autorem textu oblíbené skladby není nikdo jiný než již zmíněný Ivo Plicka: „Je tomu už něco málo přes 60 let, když jsem jednou brzo ráno zazvonil na dveře Petra Nováka, který ještě ležel v posteli a položil jsem před něj papír s textem k písni kterou jsem nazval Já budu chodit po špičkách. Petr se na to krátce podíval a pak spokojeně přikývl. „Tak to si nechám a něco s tím do konce týdne udělám“.  No a pak to třeba i nahrajeme.“ To, co s tím Petr udělal je historie a mně jenom mrzí, že on nevidí a neslyší svoji píseň v nové úpravě tak, jak ji udělal Petr Bende. Někomu se to možná nemusí úplně líbit, ale já jsem za sebe i za Petra vděčný a tato nová úprava je pro mě jako pohlazení a vzkříšení k novému životu.


Nový singl „Já budu chodit po špičkách“ vychází v exkluzivní distribuci Supraphonu, kde vznikly všechny zásadní nahrávky Petra Nováka

Singlem však projekt teprve začíná. Ve spolupráci s textařem a hudebníky, kteří stáli po boku Petra Nováka na koncertních pódiích, vybral a upravil Petr Bende celkem 15 skladeb, mapujících kariéru legendárního zpěváka. Z nich sestavil celý koncertní program a fanoušci se tak mohou těšit na zbrusu nové vystoupení s filharmonií, kde nové aranžmá napsal Jan Lstibůrek, ale také se připravují koncerty s kapelou.

Nejbližší vystoupení je plánováno na 1. 11. v Olomouci – s Moravskou filharmonií Olomouc, následovat bude vystoupení 7. 11. v pražském Divadle Hybernia s Filharmonií Hradec Králové. V druhé polovině listopadu a celý prosinec vyjede Petr Bende po celé ČR na své tradiční VÁNOČNÍ TURNÉ 2023.

„Nestavím se k tomu tak, že chci zpívat jako Petr Novák, toho nikdo nenahradí. Zpívám svým výrazem, mám svoji autorskou tvorbu. Moje hlavní motto bylo – smeknout klobouk, být součástí a také být pokorným průvodcem příběhů pro současné publikum a další generace.“, uzavírá Petr Bende.

Souzněním, podobným smýšlením o životě, muzice, ale také hlasem, který by citlivě přednesl příběhy písní, je Petr Bende osobitým zpěvákem, který dokáže velmi niterně prožít a přednést tyto nezapomenutelné hity.

Já budu chodit po špičkách: lnk.to/PetrBendeJaBuduChoditPoSpickach
LYRIC VIDEO: lnk.to/PetrBendeJaBuduChoditPoSpickach

You may also like...