Písničky také slaví narozeniny, uplynulo 60 let od první nahrávky Karla Gotta

Spolu s historicky nejvýznamnějším tuzemským hudebním vydavatelstvím Supraphon si v  roce 2020 mohou posluchači připomenout celou řadu kulatých a půlkulatých výročí písní a alb, které doslova utvářely dějiny českého popu. Právě letos si připomínáme šedesát let od chvíle, kdy Karel Gott nahrál pro Supraphon první písničku a kdy autorská dvojice Suchý a Šlitr začala na SP deskách vydávat svoje hity. Letos uplyne pětapadesát let od vydání první dlouhohrající desky Waldemara Matušky, padesátiny oslaví první studiové album Heleny Vondráčkové i debutové album ostravské skupiny Flamingo s Marií Rottrovou.

Pět desetiletí je na světě i první singl Věry Špinarové Music-box, kterým na sebe tehdy dvacetiletá zpěvačka upozornila ve vysílání stanice Hvězda Československého rozhlasu. Vzpomenete si ještě na hit Karla Zicha Máš chuť majoránky, s nímž na festivalu Bratislavská lyra získal stříbrnou trofej? Od té doby uběhlo neuvěřitelných čtyřicet let! Stejná čtyři desetiletí nás dělí od vydání singlu skupiny Katapult Vojín XY hlásí příchod, který oslovil především mladé muže v tehdy povinné dvouleté vojenské službě. Již pětatřicet let nás dělí od roku 1985, kdy Hana Zagorová převzala v pořadí svého devátého Zlatého slavíka a Supraphon jí ve stejném roce vydal hned tři alba. Čas se ale nezastavil ani pro tak populární písničku, jakou je už pětatřicet let duet Jedeme dál Petry Janů a Petra Jandy…

Projít sítem času se za šest dekád, co se váží k moderní populární hudbě, zdaleka nepodařilo všem písním a deskám. Připomeňme si výročí těch dnes již legendárních, které nás provázejí životem.  Všechny jsou v nabídce Supraphonline.cz

 • Mezi zlato české populární hudby lze dnes bezpochyby zařadit hit legendární autorské dvojice Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Včera neděle byla, který přesně před 60 lety nahrála pro Supraphon ve studiu Domovina Pavlína Filipovská za doprovodu Orchestru divadla Semafor. Vinylový singl s touto nestárnoucí písničkou se držel v žebříčku nejprodávanějších až do sedmdesátých let.
 • Letos v dubnu uplynulo 60 let od vůbec prvního nahrávání Karla Gotta ve studiu Supraphonu, kde natočil s orchestrem Karla Vlacha v angličtině píseň Careless Love autorů Williama Christophera Handyho, M. E. Koeninga a Spencera Williamse. Půlkulaté výročí 55 let si připomeneme na podzim v souvislosti s úplně první LP deskou Karla Gotta jednoduše nazvanou Zpívá Karel Gott. Album vyšlo v roce 1965 a posbíralo řadu singlů z dosavadní zpěvákovy tvorby, konkrétně od roku 1963. Ale i když šlo o sampler, tohle album bylo prostě první! Mezi písněmi, které Zpívá Karel Gott obsahuje lze za zásadní označit například: Oči sněhem zaváté, Měsíční řeka, Jezabel, Tam, kde šumí proud či Ptačí nářečí.
 • Dalším půlkulatým výročím, připomínajícím 55 uplynulých let, se může pochlubit evergreen Václava Neckáře Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, který složili Jiří Bažant a Vratislav Blažek. Stále oblíbenou písničku nahrál Neckář s Tanečním orchestrem Čs. Rozhlasu řízeným Josefem Vobrubou.
 • S rokem 1965 je také spojena první dlouhohrající vinylová deska Zlatého slavíka z let 1962 a 1967 Waldemara Matušky. Stejně jako první album Karla Gotta i jeho debutová LP deska dostala před 55 lety jednoduchý název Zpívá Waldemar Matuška a byla samplerem z jeho úspěšných singlů.
 • Padesátiny si letos připomínáme u první dlouhohrající desky legendární beatové skupiny George and Beatovens. Album Kolotoč svět vyšlo v roce 1970, kdy byla skupina především spojená se jménem charismatického zpěváka Petra Nováka.
 • Na konci června 1970 natáčela Marta Kubišová (to už měla několik měsíců zákaz vystupovat a její písně se nesměly vysílat) ve studiu v Dejvicích pro Supraphon své zcela poslední nahrávky: Hare Krišna a Kde máš svůj dům s Orchestrem Golden Kids. Poslední připravený singl s písněmi Jakoby nic / Hare Krišna byl po zásahu komunistické cenzury těsně před rozvozem do prodejen ve skladu v Loděnici u Berouna sešrotován.
 • Padesátiny letos slaví Ostrov Heleny Vondráčkové. Jde o první studiové album stálice naší populární hudby, které vyšlo v roce 1970. Vondráčková album nahrála ve Studiu Dejvice v nápadité produkci Bohuslava Ondráčka a v doprovodu Orchestru Golden Kids. Vokály u několika písní jí ještě stačila nazpívat Marta Kubišová, než jí bylo zakázáno vystupovat a nahrávat.
 • Před padesáti lety vyšla první LP deska Marthy a Teny Elefteriadu Dál než slunce vstává, kterou sesterské dvojici produkoval kytarista, skladatel, aranžér a textař Aleš Sigmund. Čtyři desetiletí dělí letos Marthu Elefteriadu od vydání velice ceněného alba Kresby tuší, jež vznikalo v produkci Michaela Kocába.
 • Na začátku června 1985 vznikla ve studiu Mozarteum nahrávka jedné z nejúspěšnějších písniček Hany Hegerové Levandulová, kterou pro ni složil autorský tandem Petr Hapka a Michal Horáček. Tento hit je součástí ceněného alba Potměšilý host, jež vyšlo u Supraphonu o rok později.
 • Na podzim roku 1985 vydala Hana Zagorová své desáté řadové album nazvané podle písně Sítě kroků tvých. V oblíbené anketě časopisu Mladý svět získala svého devátého Zlatého slavíka. Její popularita kulminovala, a tak jí před těmi pětatřiceti lety Supraphon vydal hned tři LP desky – zmíněné studiové album a také kompilační 2LP desku Lávky a sampler tria Zagorová & Kotvald & Hložek nazvaný Jinak to nejde.
 • V dubnu před třiceti lety natáčel Michal Tučný, legenda české country, se skupinou Tučňáci ve studiu v Hrnčířích své sedmé album Medicinman, pojmenované po písni s hudbou a textem nezapomenutelného Zdeňka Rytíře. Album patřilo k nejprodávanějším tuzemským titulům začátku devadesátých let a Supraphon ho posluchačům nabízel zároveň na LP deskách, audiokazetách a CD.
 • Jedno kulaté a jedno půlkulaté výročí si letos můžeme připomenout v souvislosti se slavnými muzikály jedinečného hitmakera Karla Svobody. Kultovní Dracula měl premiéru před pětadvaceti lety října 1995 a od uvedení na jeho úspěch navazujícího Monte Crista uplyne v prosinci již dvacet let. Největší hity Karla Svobody společně s jeho muzikálovými písněmi vydal Supraphon v kompletu originálních nahrávek na 3CD Zlatá kolekce.

Zlatá kolekce hvězd českého popu s dárkovou 30% slevou do 10. května 2020:  https://www.supraphonline.cz/special/zlate-kolekce-akce-duben-2020

You may also like...