Počesku tentokrát s Lexusem: Sedm tipů na výlety po Vysočině

Pokud jste si mysleli, že luxusní sedan Lexus ES je vozem jen pro manažery a na byznys schůzky, na dlouhých cestách po přírodě vás vyvede z omylu. Projeli jsme s ním sedm krásných míst na Vysočině.

Prostorný interiér tohoto japonského korábu zařízený v duchu japonské pohostinnosti Omotenashi a zároveň tichý a dynamický chod hybridního pohonu přesvědčuje o tom, že by byl hřích cestovat s ním jen po městě. Dozvíte se, kam vyrazit na dlouhou i kratší procházku, kde nasát něco z místní historie, kam zamířit za kulturou, i kde se skvěle najíst nebo vyspat.

Video najdete zde

Přírodní rezervace Stvořidla

Šest kilometrů od Světlé nad Sázavou se nachází přírodní rezervace Stvořidla. V hlubokém údolí řeky tu koryto řeky vytvořilo balvanovité řečiště. Řeka má zde prudký ráz a vytváří četné peřeje. Stovky balvanů, které do oblých tvarů vymodelovaly dravé vody razící si cestu skalami, jsou roztroušeny nejen v řečišti, ale i po okolních stráních.

Projděte si její břehy pěšky, anebo si romantiku místní krajiny užijte ze staré lokálky přezdívané Posázavský Pacifik.

Národní památník odposlechu

V zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou najdete nevšední obrazce vytesané do skály. Nejde o žádné náhodné umění – Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy tvoří Národní památník odposlechu. Každý symbol se nachází v jiném lomu a vzdáleny od sebe jsou vždy zhruba kilometr a spojuje je půvabná stezka, zábavná v každém ročním období.

Kamenná trouba

Kamenná trouba je název rybníka, ale i celé přírodní rezervace, která se rozkládá mezi okresy Pelhřimov a Havlíčkův Brod. Rybník i přilehlé mokřiny kolem Pstružného potoka jsou chráněnou oblastí, protože se tu vyskytuje mnoho vzácných druhů, jako je ještěrka živorodá, píďalka vrbovková nebo čolek obecný.

Klášter Želiv

Klášterní komplex v Želivě vás uchvátí svou překrásnou atmosférou ještě dřív, než vejdete dovnitř. Prohlídku kláštera z 12. století si však nenechte ujít. V 50. letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Nestojí tu však jen klášter, v areálu najdete také kostel Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Hrad Ledeč nad Sázavou

Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří z původně gotické stavby udělali nejprve renesanční a poté barokní hrad. Kromě tradiční prohlídky nezapomeňte navštívit vyhlídku ve věži a v Městském muzeu je kromě tradičních řemesel a odkazů na historii města vystavená také expozice věnovaná bydlení z 50. let minulého století.

Penzion Mahler

V malebné vesničce Kaliště kousek od Humpolce stojí dům, kde se narodil slavný skladatel a dirigent Gustav Mahler. Dnes je tu penzion s šesti pokojíčky pyšně nesoucí jeho jméno. Nachází se v něm také skvělá restaurace nejen pro ubytované hosty. Vaří tady tak dobře, že jen ona sama klidně může být vaším příštím výletním cílem.

Osmička

Osmička je zóna pro umění v Humpolci. Ve zrekonstruovaném industriálním areálu bývalé textilní továrny je umělecká galerie s výstavami současného umění, knihkupectví a také kavárna se skvělými dezerty, výbornou kávu a nejlepší obsluhou široko daleko.

Autory seriálu Počesku, v němž Toyota a Lexus postupně představují různé části České republiky, jsou David Broda a Jonáš Mejtský. Fotografie z Vysočiny pořídila Lucie Cápková.

You may also like...