Podaří se zachránit mokřad v Lysé nad Labem?

Za pomoci odborníků a opozičních zastupitelů z uskupení Lysá nás spojuje (LNS) se část obyvatel Lysé nad Labem snaží zabránit likvidaci biologicky i vodohospodářsky cenného mokřadu. V době boje se suchem většina zastupitelstva v Lysé rozhodla o prodeji mokřadních pozemků za 1 korunu Středočeskému kraji. Kraj zde slibuje vybudovat Svět záchranářů. Součástí plánovaného rozsáhlého areálu, který by měl sloužit k výcviku záchranných složek i ke školní výuce, je také velkokapacitní parkoviště pro návštěvníky.

“Považujeme za absurdní situaci, kdy ministři životního prostředí i zemědělství za ANO a ČSSD bijí na poplach v boji se suchem a zároveň na lokální úrovni stejné strany prosazují likvidaci mokřadu a zástavbu zemědělské půdy,” říká zastupitelka Martina Tužinská Synková a dodává: “Jakkoli může být Svět záchranářů zajímavou místní atrakcí, domníváme se, že pro tento projekt by bylo vhodnější najít jiné umístění.”

Podle krajinné ekoložky Kateřiny Lagner Zímové je pozemek o celkové výměře 88 000 m2 velmi cenným mokřadním ekosystémem, v němž se koncentruje hned několik zákonem chráněných zájmů. Lokalita je zvláště cenná z hlediska zadržování vody v krajině a svým rozsahem i charakterem má významný vliv na mikroklima okolní krajiny.

„Území má jako ostrůvek mokřadních biotopů v jinak suché intenzivně obdělávané krajině velký význam zejména pro ptáky, nejen pro druhy hnízdící, ale také jako tahová zastávka v průběhu migrace,“ říká RNDr. Radek Lučan z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Průzkum zjistil výskyt 4 druhů obojživelníků, 2 druhů plazů, 79 druhů ptáků a 8 druhů savců. Lučanova zpráva uvádí, že 15 druhů patří do kategorie ohrožených, 22 do kategorie silně ohrožených 4 druhy dokonce do kategorie kriticky ohrožených. Mokřad je stanovištěm například pro jeřába popelavého, dudka chocholatého nebo bekasiny otavní. Lokality si vysoce cení i místní spolky myslivců a rybářů.

Mokřad, pro který se pomalu vžívá název Žabák, se nachází na městských pozemcích na východním okraji města Lysá nad Labem. „V rámci katastru města v typicky zemědělské polabské krajině se jedná o unikátní území s charakteristickými mokřadními společenstvy rostlin a živočichů vázanými na prostředí s kolísající vodní hladinou v průběhu roku,“ shodují se místní obyvatelé Petra Málková, která pracuje na fakultě životního prostředí ČZU v Praze a Pavel Marhoul ze společnosti Beleco působící v oblasti ochrany přírody a krajiny.

Okrajem mokřadu je plánován obchvat města, jehož výstavbu podporují koalice i opozice. Podle zastupitelů LNS realizace obchvatu neznamená pro zachování mokřadu zásadní ohrožení. Výstavba komplexu Světa záchranářů s velkokapacitním parkovištěm však podle LNS povede k jeho zničení.

Myslivci a rybáři proti zničení mokřadu vystoupili již v červenci 2019. Ačkoliv byl tehdy návrh prodeje pozemků schválen koalicí i částí opozice, na základě podrobnějších informací iniciovala LNS nové projednání otázky prodeje. Zachování mokřadu přišla na zastupitelstvo 20. 5. 2020 podpořit nejen veřejnost, ale také odborníci a spolky. Vzhledem  několikanásobnému zamítnutí předřazení tohoto bodu na projednávání nedošlo a bod byl odložen na zastupitelstvo, které se koná 17. 6. 2020.

You may also like...