Podíl soukromých kolejí na celkovém studentském bytovém fondu v Praze vzrostl na 9 %

Podle nejnovější zprávy spol. Savills „Studentské bydlení v Praze“, přesahuje celková lůžková kapacita účelových zařízení pro ubytování studentů (PBSA) v Praze 28 400 lůžek. Přičemž 91 % těchto kapacit je ve vlastnictví vysokých škol a zbývajících 9 % zajišťují soukromí poskytovatelé.

Přestože celková kapacita účelových zařízení pro ubytování studentů vlastněných vysokými školami v nadcházejících letech pravděpodobně mírně klesne, počet soukromých rezidencí je na vzestupu. V říjnu 2019 jsme v hlavním městě zaznamenali 11 větších soukromých rezidencí s kapacitou 35+ lůžek nabízejících ubytování studentům, zatímco v březnu 2021 jich bylo 14. Spolu s řadou menších nemovitostí vzrostl celkový počet lůžek poskytovaných v soukromých zařízení na zhruba 2 580,“ říká Lenka Pechová, senior research analyst ve společnosti Savills pro ČR a SR.

V současné době je největším soukromým poskytovatelem studentského ubytování v Praze společnost International Campus s kapacitou 675 lůžek, které nabízí ve své jediné rezidenci – THE FIZZ Prague, v pražských Holešovicích. Druhým největším provozovatelem soukromých kolejí je společnost Zeitgeist Asset Management s celkovým počtem 420 lůžek nacházejících se ve čtyřech rezidencích na Praze 3, Praze 7 a Praze 10. Přestože v současné době v Praze nejsou ve výstavbě žádné větší projekty soukromým kolejí (PBSA), do budoucna je na území hlavního města plánováno několik nových studentských rezidencí, které budou zahrnovat jak novou výstavbu, tak i přestavby a rekonstrukce starších budov.

 

Podle průzkumu společnosti Savills mezi provozovateli soukromých kolejí (PBSA) v Praze, jsou jejich hlavními uživateli převážně zahraniční studenti. Komunita zahraničních studentů studujících v Praze se v posledních pěti letech každoročně zvyšuje. V aktuálním akademickém roce se tato skupina meziročně rozrostla o 10% (tj. o 2 354 studentů), což je nejvyšší míra růstu zaznamenaná od roku 2010.

Distanční výuka a omezení možnosti ubytování studentů na kolejích z důvodu omezení šíření koronaviru Covid-19 samozřejmě obsazenost soukromých i veřejných kolejích významně snížila. Jedná se však pouze o krátkodobý efekt a v akademickém roce 2021/2022 by mělo dojít k návratu běžného studentského života na kolejích i školách.

Ve zprávě „Studentské bydlení v Praze“ mezinárodní realitní poradce pro komerční nemovitosti uvádí, že účelová zařízení pro ubytování studentů jsou průkopnickým segmentem nemovitostí, který ukazuje, jak se specializovaný a oportunistický produkt může stát součástí hlavního proudu. I přes celkové narušení trhu pandemií přilákal podle RCA evropský trh se studentským bydlením v roce 2020 investice v celkovém objemu 8,5 miliardy EUR a 9,3 miliardy EUR v roce 2019. Bez započtení Spojeného království, které je nejvyspělejším trhem studentského bydlení v Evropě, přesáhly transakce napříč kontinentální Evropou v roce 2020, stejně jako v roce 2019, 3 miliardy EUR.

V evropském kontextu se segment soukromých účelových zařízení pro ubytování studentů v České republice teprve rozvíjí. Investiční aktivita v tomto realitním sektoru je v ČR zatím velmi omezená a vzhledem k nedostatku prvotřídních soukromých kolejí nabízených k prodeji nejsou na trhu dostupné relevantní informace podložené uskutečněnými transakcemi. Nicméně na základě rostoucího zájmu investorů a úrovně výnosů z prvotřídních rezidenčních aktiv odhadujeme výnosovou míru u kvalitních studentských rezidencí v Praze kolem 4,25 %,“ komentuje Fraser Watson, ředitel oddělení investičního poradenství společnosti Savills pro ČR a SR.

You may also like...