Portu Gallery nabízí sběratelské vázy Rombo v ikonickém Mendiniho designu

Investiční online galerie Portu Gallery zpřístupní ve čtvrtek 2. června další z originálních úpisů. Zájemcům a milovníkům designu nabídne možnost zainvestovat do třech originálních váz z dílny české sklářské společnosti Lasvit, které vznikly ve spolupráci s italskou designérskou ikonou Alessandrem Mendinim. Celková hodnota úpisu je 1 370 000 korun. 

Italský architekt, designér a teoretik postmoderního designu Alessandro Mendini byl velkým fanouškem a propagátorem českého kubismu ve světě. I tato osobní vazba na Česko byla jedním z důvodů, proč kývnul na exkluzivní spolupráci se společností Lasvit. Z té vzešly originální návrhy váz Rombo inspirované motivy příšer. „Je to jako byste se na svět dívali dvěma různými brýlemi. Když použijete jedny, vidíte objekty jako normální. Když nasadíte druhé brýle, vidíte je jako příšery,“ řekl ke spolupráci s Lasvitem a návrhu váz sám Mendini.

Vázy Rombo navrhl ve dvou velikostech a v barvách růžová, jantarová, modrá, zelená nebo z čirého skla. Kousky červeného a modrého skla jsou aplikovány na tlusté a mírně zvlněného tělo, aby vymezily obraz dvou protilehlých tváří. „Mendini zemřel v roce 2019 a váza Rombo byla jedním z jeho posledních návrhů. Navazuje na jeho obdiv k českému kubismu. Mendini jako teoretik designu upozornil na tvorbu ve ´východním bloku´, zároveň patřil mezi nejvlivnější teoretiky i praktiky designu 20. století. Spolupráce s Mendinim patří mezi jedno z nejexkluzivnějších spojení, kterými si Lasvit prošel,“ doplňuje art director společnosti Lasvit Maxim Velčovský. Na Portu Gallery se objeví tři kousky, dvě větší vázy – jedna průzračná a druhá růžová, a jedna menší zelená.

Vázy Rombo byly v roce 2018 součástí Lasvit expozice na milánském veletrhu designu Salone del Mobile, kde společnost získala cenu Milano Design Award za nejlepší výstavu celé akce. Motiv příšer na vázách Rombo korespondoval s názvem a vyzněním celé expozice Monster Cabaret. 

České designové sklo patří už desítky let mezi světovou špičku a logicky se tak dostává i na pole investic. Sklářská společnost Lasvit je v současné době na pomyslném vrcholu a patří mezi to nejlepší, co může Česko světu nabídnout. Jejich skleněné instalace zdobí luxusní hotely po celém světě, ale i soukromé rezidence nebo jachty šejků. Společnost se věnuje především navrhování a výrobě světelných instalací na zakázku.

Nabídku ale tvoří i kolekce svítidel, dekorativního a užitného skla nebo umělecké předměty ze skla. Společnost má za sebou spolupráce s respektovanými osobnostmi světového designu, jako jsou Campana Brothers, Zaha Hadid, Daniel Libeskind či Nendo. „Právě předměty z těchto limitovaných spoluprací patří z investičního hlediska mezi to nejzajímavější a jejich hodnota může v řádu několika let výrazně růst. Zájem investorů o tyto unikátní umělecké předměty roste. V minulých měsících jsme u nás na Portu Gallery nabídli pár podobných předmětů, které se potkaly s velmi pozitivním ohlasem a byly prakticky obratem upsány,“ doplňuje Martin Jaroš, šéf Portu Gallery.

You may also like...