Prague Philharmonia zahájí sezonu s Ailyn Pérez

PKF – Prague Philharmonia zahájí již ve středu 7. září svou 29. koncertní sezonu. Pod vedením šéfdirigenta Emmanuela Villauma zahraje orchestr program z děl Mozarta, Ravela či Masseneta, plný odkazů na kulturu orientálních zemí. Protagonistkou večera bude světoznámá sopranistka Ailyn Pérez. 

Dramaturgií prvního večera navazuje těleso na předešlou sezonu, která byla plná francouzské hudby. Zároveň se ale obrací k tvorbě Wolfganga Amadea Mozarta, jehož kompozice jsou stěžejní součástí tradičního repertoáru tohoto orchestru. Koncert rámují dvě Mozartovy skladby: předehra k opeře Únos ze serailu a jeho vrcholné dílo, Symfonie č. 40 g moll. 

Zbytek programu je pak čistě francouzský; díky výběru skladeb se však přeneseme do celé řady dalších zemí. „Je to program, v němž se zabýváme exotismem a orientalismem v hudbě. Zvukově nás zavede na několik míst, od Blízkého východu a Egyptu až do Indie a Číny,“ říká šéfdirigent Emmanuel Villaume

Inspiraci hudbou Orientu pak uslyšíme i v Bakchanáliích ze Saint-Saënsovy opery Samson a Dalila, do Egypta se podíváme díky árii z Massenetovy opery Thaïs. Těžištěm večera bude písňový cyklus Maurice Ravela Šeherezáda. Písně, do nichž Ravel otisknul svoji fascinaci touto arabskou pohádkou, poskytují sólistce velkorysý prostor na to, aby ukázala jak technické, tak výrazové dispozice. Sugestivní dílo uslyšíme v podání Ailyn Pérez, která pravidelně vystupuje v prestižních operních domech, kterými jsou Metropolitní opera v New Yorku nebo Vídeňská státní opera. 

Ailyn Pérez

Koncert 7. září bude prvním koncertem hlavní orchestrální řady PKF – Prague Philharmonia. Tento cyklus se bude letos odehrávat v Dvořákově síni Rudolfina, ve kterém orchestr nabídne divákům devět rozmanitých programů a hostit bude výrazné umělce světové i domácí scény.

PKF — Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Stál v čele ansámblu až do roku 2005. Od sezony 2015/2016 je šéfdirigentem orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Pro filharmonii je charakteristická svěžest, energičnost a perfekcionismus. Tyto vlastnosti vytváří ideální kombinaci pro hudbu vídeňského klasicismu, která představuje stěžejní oblast repertoáru orchestru. Jedná se hlavně o Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je ale velmi flexibilní, jeho působení sahá od koncertantního repertoáru s komorním obsazením orchestru bez dirigenta, až k projektům velkého symfonického charakteru. Ve všech projektech si dokáže udržet svůj charakteristický zvuk a esprit, který jí vtiskl Jiří Bělohlávek, jenž dokázal z ansámblu mladých, technicky skvěle vybavených umělců vychovat excelentní a ve svém oboru ojedinělé hudební těleso, které si brzy získalo mezinárodní renomé.

PKF pravidelně účinkuje se světoznámými dirigenty a sólisty jako je Harry Bicket, Jakub Hrůša, Dmitrij Sitkovetsky, David Newman nebo Paul McCreesh.

You may also like...