Praha 8 zakoupila nový přístroj, spustí rychlotesty s výsledkem už za 12 minut

Praha 8 zakoupila speciální přístroj Ichroma II na testování přítomnosti viru způsobující nemoc COVID-19.V testování se zaměříme především na sociální služby, seniory a zaměstnance, kteří s nimi pracují. Odběrem výtěru z nosohltanu a následným zpracování získáme výsledek už do 12 minut s přesností 95 %,“ potvrzuje místostarosta Jiří Vítek.

V nejbližších dnech zahájí Praha 8 plošné testování. To se bude týkat téměř všech pracovníků a klientů domovů pro seniory. „Testování zahájíme ihned po obdržení testů. V kombinaci s přístrojem Ichroma II tak zajistíme maximální možné testování, které jsme schopni provést vlastními silami. Kvalifikovanou osobu na výkony máme samozřejmě zajištěnou, přístroj byl totiž od našeho odboru krizového řízení, který ho objednal, ihned předán na odbor zdravotnictví a sociálních služeb,“ dodává místostarosta Vítek.

Přesnost analyzátorů je nad 95 procent. Stejně jako u PCR testů se analyzují vzorky výtěru z nosohltanu. „Pomocí tohoto přístroje je kromě covidu možné diagnostikovat přibližně čtyřicet dalších onemocnění, takže s jeho využitím počítáme i po skončení současné pandemie. Kladné reference pro nákup přístroje jsme obdrželi i z Brna a Jablonce. Všichni se shodují na tom, že použití Ichromy II je velmi efektivní,“ uzavírá místostarosta Vítek.

Cena jihokorejského přístroje Ichroma II, který byl pořízen z fondu Covid, byla zhruba 25 tisíc korun. Testování pomocí přístroje je však rychlejší a zároveň výrazně levnější. Následný test totiž vychází pouze na 309 korun. Jeho výsledky jsou známy do 12 minut, což výrazně zrychluje možnost učinit v sociálních zařízeních opatření, která zabrání možnému šíření nákazy.

You may also like...