Praha stále patří mezi nejžádanější kongresové destinace světa

Podle nejnovějších dat si česká metropole meziročně polepšila nejen co do počtu zde konaných kongresů a konferencí ale i z hlediska počtu delegátů, kteří na tyto akce přicestovali. V roce 2023 se v Praze uskutečnilo bezmála pět tisíc odborných akcí, kterých se zúčastnilo téměř 700 tisíc osob. V mezinárodním srovnání si zároveň Praha zajistila šesté místo na žebříčku nejžádanějších kongresových destinací světa. Předčila tak i města jako Madrid, Soul, Londýn, Berlín nebo Tokio.

Kongresový průmysl Prahy je na vzestupu, úrovně rekordního roku 2019 ještě ale nedosáhl

Kongresový průmysl v hlavním městě si po vynucené pandemické pauze udržuje svou rostoucí tendenci. V roce 2023 se v Praze podle agregovaných dat Prague Convention Bureau a Českého statistického úřadu konalo celkem 4 889 kongresů a konferencí, na které zavítalo 691 103 delegátů, což představuje meziroční nárůst o 25 %, respektive 12 %. Stále se však ještě nepodařilo překonat rekordní rok 2019. „Z hlediska počtu delegátů jsme na téměř 97 % výkonu roku 2019, ale z hlediska počtu akcí jsme pouze na 82 %,“ říká Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau, organizace, která oficiálně zastřešuje pražský kongresový průmysl, a dodává: „Tato data jen potvrzují trend posledních let, kdy se koná méně kongresů a konferencí, ale s daleko vyšší účastí delegátů. V našich statistikách vidíme, že se meziročně navýšil počet akcí, kterých se účastní 500 a více delegátů. Zároveň se nám prodlužuje i průměrná délka trvání akce, a to především díky skokovému nárůstu počtu setkání, která trvají čtyři a více dní a poklesu v segmentu kratších, především dvoudenních, akcí.“

Návrat zahraničních akcí a získávání bonitních návštěvníků

Praha si ve svých strategických dokumentech zaměřených na cestovní ruch stanovila cílení na bonitní klientelu, a to i prostřednictvím kongresových delegátů. Ti totiž nejen že destinaci nezatíží v hlavní turistické sezoně, protože kongresy se nejčastěji konají na jaře a v podzimních měsících, ale zároveň mají v průměru až trojnásobně vyšší útraty oproti běžnému turistovi. Získávání kultivované klientely se daří i díky návratu zahraničních odborných akcí do Prahy. Dle dat Prague Convention Bureau meziročně vzrostl počet zahraničních kongresů a konferencí v Praze o 54 %, a podařilo se tak opět vyrovnat poměr zahraničních (49,3 %) a lokálních akcí (50,7 %). „Nejvíce akcí k nám tradičně míří z evropského kontinentu (88,5 %). Nicméně pokud se zaměříme na jednotlivé země, tak v roce 2023 se na první příčku zdrojových zemí vrátily po čtyřech letech Spojené státy americké, které následovala Velká Británie, Německo, Francie a Belgie,“ upřesňuje Roman Muška. Mezi nejčastější témata, která do Prahy přijíždějí delegáti diskutovat, dlouhodobě patří lékařské vědy, ekonomie, finance a obchod a IT a technologie.

Opakované umístění Prahy v TOP 10 kongresových destinací světa a její udržení v TOP5 v rámci Evropy je důkazem toho, že dokážeme využít potenciál. Zájem o Prahu a kongresové služby dokládá i 30% nárůst poptávky po krátkodobých pronájmech prostor Kongresového centra Praha oproti předchozímu roku. Kongresový průmysl posiluje ekonomiku, veřejné rozpočty, přináší Praze prestiž, ale pomáhá také rozvoji vědy a inovací. Praze se daří vítězit v kandidaturách nejprestižnějších mezinárodních eventů. Příkladem je loňský 27. Světový silniční kongres, u kterého Praha porazila s dvojnásobným náskokem metropole jako Sydney nebo Kuala Lumpur. V Kongresovém centru Praha se sešlo přes 4 000 delegátů ze 117 zemí světa. KCP nedávno získalo také pořadatelství Světového kongresu Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii (IUPAC), plánovaného na rok 2029. Zvítězili jsme tak nad asijskými velkoměsty Chengdu a Taipei i nad německým Düsseldorfem,“ vysvětluje Lenka Žlebková, generální ředitelka Kongresového centra Praha.

Lokálně Praha potvrdila svou pozici premianta, na mezinárodní scéně ji předehnal Singapur

Praha je v rámci České republiky dlouhodobě první volbou nejen zahraničních organizátorů akcí. V roce 2023 do české metropole zamířilo podle dat Českého statistického úřadu 35,5 % všech akcí konaných na území republiky. S odstupem desítek procent pak následoval Jihomoravský kraj (18,9 %), Olomoucký kraj (8,3 %) a Středočeský kraj (7,4 %).

V mezinárodní konkurenci si Praha stále drží svou pozici mezi nejžádanějšími kongresovými destinacemi světa.  V žebříčku, který každoročně sestavuje Mezinárodní kongresová asociace ICCA (International Congress and Convention Association) na základě počtu asociačních kongresů s mezinárodní rotací a účastí více než 50 delegátů, se Praha letos globálně umístila na šestém místě, v Evropě pak obhájila pátou příčku. Ačkoliv se v české metropoli konalo meziročně o 4 % asociačních akcí splňujících kritéria ICCA více, ze světové top pětky sesadila Prahu asijská kongresová velmoc Singapur, která se oproti roku 2022 ze 13. pozice vyšplhala až na druhé místo. Cestovní ruch a stejně tak i kongresový průmysl se kvůli déle trvajícím pandemických omezením začal v Asii oproti zbytku světa rozbíhat později. Nyní již vidíme návrat asijských destinací v plné síle, kdy top 15 kongresových destinací doplňují Soul (10.), Tokio (13.) a Bangkok (15.). 

„Za nárůst počtu asociačních kongresů vděčíme především společnému úsilí všech zainteresovaných subjektů v uplynulých letech. Od samotného procesu kandidatury po následnou realizaci velkých asociačních kongresů uplyne totiž ve většině případů několik let. Abychom se však udrželi na špici mezi kongresovými destinacemi i do budoucna, je zapotřebí kongresový průmysl nadále rozvíjet a investovat do něho. Kromě asociačních kongresů, na které se dlouhodobě zaměřujeme a které jsou systematicky podporovány formou různých pobídek ze strany hlavního města Prahy, nesmíme opomíjet ani segment korporátních konferencí a incentivních akcí, které vykazují v destinacích vysoké útraty, a zapadají tak do cílení hlavního města na bonitní klientelu,“ komentuje Roman Muška.

Jaký bude rok 2024?

Od roku 2022 můžeme na základě dat sledovat oživení kongresového průmyslu nejen v Praze, ale i v ostatních světových destinacích. Jejich počet se navíc podle nedávného reportu Mezinárodní kongresové asociace „ICCA 60 Years Report“ za posledních 60 let více než zdesetinásobil, a konkurence, které Praha čelí, je tak obrovská. Report též předpokládá, že globálně se v roce 2023 počet akcí vrátí na 90 % roku 2019 a počet delegátů dokonce na 95 %, což se české metropoli povedlo splnit jen částečně. V roce 2024 by pak měl podle expertních odhadů kongresový průmysl překonat čísla roku 2019, a to o 37 % z hlediska počtu delegátů a o 1 % co do počtu akcí.

You may also like...