Prahou s Naďou Voldánovou. Dílo Opar nad Vltavou je k vidění v Pasáži českého designu

Představujeme Naďu Voldánovou. Po dlouhodobých pobytech s rodinou v zahraničí (Londýn, Moskva, Brusel) nyní dělí čas mezi Prahu a Českou Skalici. Kde společně se svým manželem „rozhlasákem“ Petrem Voldánem žijí. Tam někde je asi původ nutkání vyjádřit svoje dojmy, pocity, nálady i zážitky prostřednictvím suchých pastelů a bílých či černých ploch papíru. “Snažím se odhalovat, co všechno umí suchý pastel”, říká Naďa Voldánová. Chcete-li se přesvědčit na vlastní oči, máte jedinečnou možnost si dílo prohlédnout v Pasáži českého designu.

Moje výtvarná technika je suchý pastel.

S pokorou k výtvarné technice i umění jako takovému shrnuje svoji dosavadní několikaletou tvorbu Naďa Voldánová. Členka Ateliéru malířů a grafiků v Náchodě a Unie výtvarných umělců Královehradeckého regionu žije napolovic v Praze a u České Skalice. A právě hlavní město je už opakovaně místem, kde prezentuje své pohledy na okolní svět. Doslova, protože vedle Prahy se do jejích pastelů promítají i reminiscence na dlouhodobé pobyty v zahraničí, návštěvy tamních galerií i cesty po dalších evropských destinacích.


Dílo “Opar nad Vltavou”, které Naďa Voldánová aktuálně prezentuje v její oblíbené Pasáži českého designu, reprezentuje podle ní výstižně “snahu spojovat reálné vidění světa s nadhledem, zamyšlením, zvýrazněním detailu. Světlo a stín, kontrast, odlesky a hloubka i zdánlivě obyčejných předmětů – třeba i kostka ledu nebo bílé pírko – to mě provokuje usednout k prázdnému listu bílého či černého papíru a vzít do ruky suché pastely”, říká autorka.

Praha je nevyčerpatelnou inspirací

Ráda pro sebe odhaluji nové a nové pohledy na Prahu. A je pro mě asi o to větším potěšením Prahu objevovat, že jsme s rodinou prožili mnoho let v zahraničí. Pražákům rodilým leccos možná připadá jako obyčejné, pro mne je tu ale stále něco dráždivě krásné, neobvyklé, za různých podmínek neokoukané. I když nesčetněkrát výtvarně zpracované. Třeba ve spojení s Vltavou – i proto je v pasáži “Opar nad Vltavou” a vznikl i “Pohled přes Vltavu” nebo i varianta pohledu na pražská schodiště “Po schodech nahoru”, říká k inspiraci hlavním městem pro Novou Večerní Prahu Naďa Voldánová.

You may also like...