Praze chybí dětská zubní pohotovost. Koalice na magistrátu to ani za rok nevyřešila

Náhlá bolest zubů je něco, co nechce zažít snad nikdo. Pokud rozbolí zuby malého pacienta, který vyžaduje neodkladnou pohotovostní pomoc, má v hlavním městě bohužel smůlu. Praha totiž nedisponuje ani jedním pracovištěm specializované dětské zubní pohotovosti. Téma se na posledním jednání zastupitelstva pokoušela opět otevřít zastupitelka za hnutí ANO Radmila Kleslová, do programu ale zařazeno nebylo. „Současnou koalici SPOLU, STAN a Pirátů tento problém zjevně příliš netrápí,“ říká Kleslová.

V Praze v současné době podle výsledků posledního sčítání lidu z roku 2021 žije nejméně 195 tisíc obyvatel mladších čtrnácti let, k nimž je potřeba připočítat ještě patnáctileté, které sčítání již řadí mezi osoby v produktivním věku, ale stále ještě mohou využívat služeb dětských zubních lékařů. „Pokud se u těchto dětí a mladých lidí vyskytnou akutní problémy s chrupem, jsou bez šance, aby jim bylo poskytnuto kvalifikované ošetření v rámci veřejné zdravotní péče dětským specialistou,“ vysvětluje Kleslová, která zastupitelům marně navrhovala tímto tématem se zabývat.

Pro Kleslovou to není poprvé, co se téma pokoušela na zastupitelstvu otevřít. „Už na několika zastupitelstvech jsem chtěla sdílet své zkušenosti s danou problematikou z pohledu bývalé starostky, místostarostky a dlouholeté zastupitelky na Praze 10, kde dětská zubní pohotovost ke spokojenosti občanů nejen naší, ale i přilehlých městských částí, fungovala mnoho let. Bohužel se jí   koalice vedená starostkou Chmelovou, tedy koalice Vlasta, ODS a Piráti, v minulém volebním období rozhodla nadále finančně nepodporovat, což vedlo k ukončení provozu. Argument, že tam chodí i děti z jiných částí Prahy byl pro mě osobně zcela neakceptovatelný. Alternativa pro malé pacienty přitom neexistuje,“ uvádí Kleslová s tím, že v důsledku přetížení skončila rovněž dětská zubní pohotovost ve Fakultní nemocnici Motol, pro níž je prioritou řešení komplikovaných případů z oboru zubní a čelistní chirurgie, na nějž se specializuje.

Praha v současné době jedná o rozšíření zubní pohotovosti v Thomayerově nemocnici o plnohodnotnou dětskou část, dětské pacienty zároveň nyní přednostně ošetřují též na pohotovosti ve Spálené ulici. „To je bohužel žalostně málo . Pohotovost ve Spálené je permanentně přetížená, protože kromě Pražanů sanuje i nedostupnost pohotovostní zubní péče ve Středočeském kraji a navíc zde děti stejně musí čekat spolu s dospělými pacienty, i když jsou ošetřeny přednostně,“ říká Kleslová s tím že další zásadní aspekt problému spočívá v tom, že dětský specialista, který ve Spálené není, umí s dítětem i pracovat tak, aby pro něj ošetření nebylo traumatizující. „V Thomayerově nemocnici se obávám, i díky její poloze na kraji města, že to povede ke stejnému scénáři, tedy naprostému přehlcení kapacit,“ komentuje věc Kleslová.

Řešením napjaté situace je podle Kleslové oslovení specializovaných dětských zubních ordinací, které by mohly pro Prahu externě služby dětské zubní pohotovosti provozovat, za což by byly z městského rozpočtu honorovány. „Ano, Prahu by to něco stálo, ale myslím, že v celkových výdajích by to byla zanedbatelná položka, navíc do čeho jiného bychom měli investovat než do zdraví našich dětí? Některé dětské zubní ordinace by jistě zájem  o možnou spolupráci s hlavním městem měly. Ale to by s nimi museli členové vládnoucí koalice jednat, nebo se o tom alespoň začít bavit na zastupitelstvu. Nadále budu otevírat toto téma  a upozorňovat na naléhavost jeho řešení,“ uzavírá Kleslová.

You may also like...