Pražský Dům ochránců přírody pořádá Vánoční výstavu ovoce, tentokrát na internetu

Od pátku 4. prosince si z pohodlí vašeho domova můžete zdarma prohlédnout výstavu pražského Domu ochránců přírody věnovanou plodům starých odrůd ovocných stromů. Je to poslední, pátá letošní výstava z cyklu Oživení starých odrůd. Hlavním tématem výstavy jsou zimní odrůdy jádrovin. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody (ČSOP).

Můžete se těšit na pravidelné průvodce výstavou, Ing. Martina Lípu, garanta programu Oživení starých odrůd a Ing. Zdenka Buzka, který jednotlivé zajímavé odrůdy představí prostřednictvím dálkové ochutnávky. Martin Lípa Vám také ukáže některé zajímavé odrůdy vlašských ořechů s planetárními názvy a jedlé kaštany z Nasavrk. 

Uvidíte zajímavé zimní odrůdy hrušek, kterými můžete obohatit svůj vánoční stůl. Třeba původní českou odrůdu Křesetickou, kterou vlastenecká společnost hospodářská pojmenovala k poctě hraběte Canal de Malabeila jako Canalovu máslovku. Na dálku ochutnáte Koporečku, pocházející z Koprče u Mostu, která se z Čech rozšiřovala do celé Evropy přes Belgii díky hraběti Schwarzenbergovi. Prohlédnete si zblízka Pstružku, která má slupku s červeným perlením, připomínajícím zbarvení pstruha. A připomenete si také Pařížanku, komtesu z Paříže, dříve hojně rozšířenou zimní odrůdu u nás.

Z jablek jsou pak k vidění renety, včetně královny jablek Coxovy renety, odrůda Míšeňské české či Procheho odrůda Jaroslav Němec.

Na závěr výstavy je připraveno překvapení i s inspiracemi pro vlastní tvorbu s využitím ovoce. Pan Ing. Petr Herynek, který se dlouhá léta věnuje staročeským tradicím a zvykoslovným předmětům, pohovoří o několika z nich.

Výstavu tradičně pořádá Český svaz ochránců přírody. Natáčení proběhlo v prostorách Domu ochránců přírody v pražské Michli. Je přístupná prostřednictvím Youtube kanálu ČSOP a vstoupit můžete kliknutím na tento odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=vmREJX95wp8 .

Podrobné informace o výstavě, o mnoha starých ovocných odrůdách, o genofondových plochách a dalších ovocnářských tématech průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.

Výstava se koná díky laskavé podpoře Městské části Praha 4 a Magistrátu hlavního města Prahy. Výstava je součástí programu Oživení starých odrůd, jehož novým generálním partnerem je Nadační fond Sberbank.  Program dále podpořily Lesy České republiky, s.p., generální partner Národního programu Ochrana biodiverzity, Nadace Ivana Dejmala, Ministerstvo životního prostředí  a Ministerstvo zemědělství.

Foto: Kateřina Štrossová

 

You may also like...