Pražský hrad získal ocenění Křišťálový špendlík

Pražský hrad je jedním z nejoceňovanějších hradů a zámků v České republice podle uživatelských recenzí na Mapách Google. Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jana Vohralíková převzala Křišťálový špendlík. Cenu na závěr prázdninové sezóny postupně obdržely hrady a zámky v každém kraji Česka. Předání ocenění na Pražském hradě toto pomyslné putování po pokladech naší země završilo. 

Pražský hrad byl od počátku své více než tisícileté historie sídlem českých panovníků, důležitým místem spojeným s českými dějinami i dějištěm událostí, které ovlivnily historii celé Evropy. Je také centrem duchovním a místem posledního odpočinku sv. Václava a dalších českých svatých. V katedrále sv. Víta byli korunováni čeští králové a někteří z nich jsou zde pochováni. Svou důležitost si Hrad zachoval dodnes, je sídlem prezidenta České republiky. Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším souvislým hradním komplexem na světě, rozkládá se na ploše téměř 70 tisíc m² a je zapsán v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Ročně Pražským hradem projdou miliony návštěvníků.

„Pražský hrad nabízí průřez jedenácti staletími své bohaté historie. Na své si zde přijde milovník architektury a umění, církevní historie i ten, který dá přednost procházce hradními zahradami. Díky poloze nad řekou Vltavou se z Pražského hradu otevírají jedinečné pohledy na historické centrum Prahy a jeho okolí. Ocenění pro nás znamená další povzbuzení v naší dosavadní práci a je pro nás důkazem, že naše konání má smysl a ubírá se správným směrem,” uvedl u příležitosti předání ocenění, které bylo vyvrcholením putování po českých hradech a zámcích, kolektiv průvodců Správy Pražského hradu. Křišťálový špendlík převzala kancléřka Jana Vohralíková společně s kulturní a programovou ředitelkou Kanceláře prezidenta republiky Veronikou Wolf.

Mezi nejoceňovanější hrady a zámky v hlavním městě Praze patří dále Vyšehrad nebo Trojský zámek. I tyto památky získaly od svých návštěvníků velmi vysoká hodnocení a velký počet recenzí.


Ocenění poputuje do všech krajů a ukáže rozmanitost Česka

Ocenění se v České republice uděluje již podruhé, v loňském roce Křišťálový špendlík získaly  podniky s nejlepším hodnocením na Mapách Google ze sektoru pohostinství a gastronomie. Letos byly oceněné památky v krajích vybrány na základě několika kritérií, mezi které patřil počet hvězdiček, celkový počet recenzí a správně vyplněný profil na Mapách a ve Vyhledávání Google ke konci května 2023.

„Gratulujeme Pražskému hradu ke Křišťálovému špendlíku. Cenu sice předává Google, je to však spíše ocenění ze strany návštěvníků, kteří Hrad navštívili a zanechali na Mapách pozitivní hodnocení. Tímto jsme také završili naše letošní putování po pokladech Česka,“ vysvětluje Iva Fialová, mluvčí společnosti Google. Kompletní seznam oceněných hradů a zámků ze všech krajů lidé najdou na adrese kristalovyspendlik.cz.

Křišťálové špendlíky, vyrobené ve sklárně v Kamenickém Šenově, odkazují nejen na špendlíky v Mapách Google, ale současně i na domácí sklářskou tradici. Stejně jako loni je navrhlo české studio KLIMCHI.

Foto: Google, Správa hradu Jiří Šebek a Aleš Jedounek 

You may also like...