Přepis vozidla a plná moc. Co musí obsahovat?

Prodáváte nebo kupujete vůz a jedna ze stran se nemůže dostavit k přepisu? Naštěstí může převod automobilu udělat kupující, prodávající i někdo úplně jiný. Potřebuje k tomu úředně ověřenou plnou moc. Jak ji sepsat a na co si dát pozor?

Co je to plná moc?

Plná moc představuje formální dokument, který zmocňuje určenou osobu k vykonání nějakého právního úkonu. V některých případech je nutné nechat si ji úředně ověřit na místech, kde je provozován Czech POINT. Zákon neupravuje, jak má přesně vypadat. Můžete ji klidně napsat „na koleni“ a bude platit, když v ní nebudou chybět žádné nezbytné náležitosti.

Z dokumentu musí být patrné, kdo, koho, v jakém časovém horizontu a k čemu zmocňuje. Figuruje v ní zmocnitel a zmocněnec. Zmocnitel je osoba, která dává někomu jinému (zmocněnci) oprávnění, aby za něj vykonal nějaký právní úkon. Zmocněnec je ten, kdo na sebe toto právo dobrovolně bere a úkon vykoná.

Nevíte, jak správně plnou moc sepsat? Na internetu najdete mnoho vhodných vzorů ke stažení.

Jaké náležitosti musí plná moc pro přepis vozidla obsahovat?

Pokud žádost o přepis vozidla na registru podává dosavadní i nový majitel společně, žádnou plnou moc nepotřebují. Když jeden z nich nemůže nebo nechce, přichází na řadu plná moc s úředním ověřením. Ač jsme zmínili, že může jít klidně o kus papíru sepsaný na koleni na parkovišti, určitě jí věnujte trochu více času a pozornosti. Stále jde o úřední dokument a potřebujete, aby byl v pořádku.

Nezbytné jsou následující údaje
  • Určení obou stran (zmocněnce a zmocnitele)
  • Popis úkonu, pro který je plná moc vystavena (zde přepis auta)
  • Údaje o vozidle (značka, model, VIN kód)
  • Platnost plné moci
  • Podpisy obou zúčastněných stran
  • Ověření

Tip: Všechny dokumenty, které dáváte z ruky, tedy i plnou moc, si okopírujte nebo vyfoťte. Pro jistotu.

Jak dlouho platí plná moc a kolik stojí?

Záleží na vaší dohodě. Nejčastěji zaniká ve chvíli, kdy úspěšně proběhne celý proces přepisu auta. Což je v tomto případě 10 dnů, protože právě tak dlouhá je zákonná lhůta na převedení vozu z původního majitele na nového. Když ji nedodržíte, vystavujete se riziku pokuty až 50 000 Kč. Také může být i vymezena konkrétním časovým úsekem, uvedeným v textu.

V případě ceny vás stojí ověření podpisu 30 Kč. Mimo to počítejte ještě s dalšími výdaji, tedy evidenční kontrolou za 400 Kč a převodem za 800 Kč. Pokud vlastníte starší vůz, který nesplňuje emisní normy, zaplatíte ještě ekologickou daň.

Na převedení vozidla stačí jeden úřad

Oproti dřívějším dobám je dnes postup při přepisu automobilu na nového majitele mnohem jednodušší. Stačí jedna návštěva na kterémkoliv registru vozidel obce s rozšířenou působností, jejichž podrobnou mapu najdete zde. S sebou potřebujete mít následující dokumenty:

  • doklady původního majitele i kupujícího (případně ověřená plná moc),
  • velký technický průkaz k vozu
  • osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz),
  • platnou zelenou kartu,
  • doklad o převodu vlastnického práva k autu (kupní smlouvu),
  • potvrzení, že jste uhradili správní poplatek za přihlášení,
  • někdy také doklad o zaplacení ekologické daně,
  • formulář žádosti o zápis změny vlastníka vozidla.

Ačkoliv automobil musí mít evidenční kontrolu, dokument o ní už nosit nemusíte. Nově si jej na úřadě snadno ověří v jejich systému.

Nezapomeňte na povinné ručení

Pokud prodáváte vozidlo, domluvíte se s novým majitelem a obdržíte doklad o koupi, nezapomeňte zrušit povinné ručení. Jinak byste byli za auto stále zodpovědní. Na úřad k přepisu je ideální jít už vybaveni zelenou kartou, která nese jméno nového vlastníka.

You may also like...