Prezidentovo váhání s podpisem úpravy důchodů jejich lednové navýšení neovlivní

Prezident Petr Pavel dosud neodepsal novelu zákona, která zpřísní pravidla předčasných penzí a zpomalí jejich valorizaci. Nicméně jeho váhání by nemělo nijak ovlivnit řádnou valorizaci důchodů v lednu 2024.

Důvod je prostý. Novela mění vzoreček valorizace penzí. Přitom procentuální výměra penzí se valorizuje v závislosti na vývoji inflace a v závislosti na růstu reálné mzdy. Novela, s jejímž podpisem prezident váhá, upravuje valorizaci na základě růstu reálné mzdy. A to tak, že nově by se měly penze v procentuální výměře valorizovat pouze na základě třetiny růstu reálných mezd, namísto dosavadní poloviny. Jenže ve sledovaném období byl reálný růst mezd podle všeho záporný. Takže je jedno, zda se z něj počítá polovina nebo třetina. Ze záporného růstu dává jak polovina, tak třetina pro účely výpočtu penzí prostě nulu.

V prvním letošním čtvrtletí reálné mzdy poklesly meziročně o 6,7 procenta, přičemž ve druhém pololetí by měly klesnout o 2,7 procenta, alespoň na základě šetření agentury Bloomberg mezi českými analytiky. Byť přesně to budeme vědět až po víkendu, v pondělí 4. září, kdy ČSÚ zveřejní data k vývoji mezd právě za letošní druhé čtvrtletí.

Jestliže v celém letošním prvním pololetí reálné mzdy klesaly, stejně jako ve všech čtvrtletích loňska a už i v posledním čtvrtletí roku 2021, je irelevantní, zda se valorizace procentuální výměry penzí počítá jako jedna polovina nebo jako jedna třetina jejich růstu.

V lednu 2024 se tak důchody budou valorizovat o zhruba 400 korun, což je částka, kterou již avizovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Tato částka odpovídá valorizaci základní výměry důchodů, která se vypočítává jako deset procent z průměrné nominální mzdy.

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank

You may also like...