Přichází předjaří, příští týden slunce a teploty až 10 °C

Studené počasí končí, nad střední Evropu už od západu proniká teplejší vzduch a v příštím týdnu se vlády ujme výrazná tlaková výše. Už nyní se otepluje a výrazně to pocítíme již během víkendových dní. Oblačnost sice bude v sobotu i v neděli poměrně velká, ale ze zatažené oblohy se nejspíš nedočkáme žádných srážek. Maximálně velmi slabého deště v noci ze soboty na neděli, ale to skoro ani nebude stát za řeč. Denní teploty vystoupí v sobotu na 3/7 °C a v neděli už na 4/8 °C.

V příštím týdnu bychom se měli dočkat dalšího oteplení. Nad Českem bude klidný vzduch a výrazná tlaková výše, převažovat bude jasno až polojasno. Místy se může objevit nízká inverzní oblačnost, ale věříme, že slunečné počasí bude mít přece jen navrch, neboť slunce už začíná mít větší sílu a mělo by si dokázat s inverzní oblačností poradit, aspoň po poledni. Maximální teploty vidíme na celý příští týden v rozmezí +6/10 °C. Pokud se někde nízká oblačnost v nějakém dnu udrží po celý den, pak by maxima byla nižší, okolo 4 °C.

Zatímco v nížinách bude nízká inverzní oblačnost stále ještě hrozícím jevem, tak jistota slunečních dnů čeká rozhodně horské oblasti, kde budou i díky tomu teploty vysoko nad nulou a bude docházet k postupnému odtávání existující sněhové pokrývky. I když denní teploty budou už náznakem připomínat blížící se jaro, tak ranní minima se budou pohybovat kolem nuly a často spíše poklesnou pod ní. Přece jen, na pravé jarní počasí si budeme muset teprve počkat.

Martin Štros, meteocentrum.cz

You may also like...