Přírodní ohebný kámen je designovým prvkem budoucnosti

Technologie výroby přírodního kamene, který se na našem trhu vyskytuje pod označením kamenná fólie či kamenná dýha Rockfoil, byla objevena již před více než dvaceti lety. Přízeň českých architektů, designérů i kutilů si však kamenné fólie získaly teprve v několika posledních letech, kdy jsou v nabídce již desítky druhů kamenných velkoformátů v prvotřídní kvalitě.

Vysoká výtěžnost šetří náklady i životní prostředí

Ohebnosti, která rozhodně nepatří mezi typické vlastnosti kamene, lze dosáhnout pomocí polyesterové pryskyřice, která se spolu se sklovláknitou mikroarmaturou ručně nanáší na očištěný a vysušený kamenný blok. Pryskyřice pronikne do pórů horniny, díky čemuž se po vytvrdnutí a odloupnutí pryskyřičné vrstvy z kamenného bloku odloupne také tenká vrstva kamene. Výsledkem tohoto procesu je tenký ohebný přírodní kamenný plát, který se formátuje na standardizované rozměry 122 cm x 61 cm, 122 cm x 244 cm a 122 cm x 305 cm. Velkoformáty lze dále řezat na různé velikosti a tvary.

Z kamenného bloku o tloušťce 5 cm lze vyrobit 100 až 300 kusů kamenných fólií v závislosti na druhu kamene. V současnosti se kamenné fólie vyrábí zejména z různých druhů břidlic a křemenců, v nabídce jsou však také pískovce, vápence a mramory. U kamenných fólií je každý kus unikátem, stejně jako je tomu u sněhových vloček či otisků prstů. Pokud jsou však vytěžené ze stejného kamenného bloku, jsou si velmi podobné, a při „listování“ mezi těmito kusy lze pozorovat proměny kresby, reliéfu i barev, které jsou výsledkem dávných geologických procesů. Hmotnost kamenných fólií se pohybuje přibližně od 2 do 2,5 kilogramu na metr čtvereční, což umožňuje snadnou přepravu i manipulaci, tudíž není potřeba využívat těžkou techniku.

Materiál pro inovátory i milovníky přírody
Kamenné fólie jsou skvělým materiálem například na obklad obývacích stěn, kuchyní či koupelen. Díky nízké hmotnosti, která nezatíží statiku budovy, je tento materiál vhodný také na obložení nadčasových fasád či jiných venkovních prostor.

Designové nadšence a inovátory bez pochyb nadchnou kamenné fólie typu Transluscent, na jejichž výrobu se používá průsvitná pryskyřice. Pomocí podsvícení lze dodat velkoformátovému kameni doslova nový rozměr. K výrobě drobných dekoračních předmětů, jako jsou například dárkové krabičky, kufříky či kabelky, je nejvhodnější typ Ultraflex, jehož ohebnost se velmi podobá textiliím.

Kvůli specifickým vlastnostem kamenných fólií nejsou tyto materiály obvykle dostupné v běžných obchodních řetězcích. Značka Rockfoil si zakládá na kontrole kvality každého kusu, stejně jako na osobním přístupu. Protože má každá kamenná fólie unikátní reliéf i zbarvení, zákazníci si sami vybírají konkrétní kusy ze skladových zásob. Mají tedy jistotu, že si koupí materiál, který se jim skutečně líbí. Poškozené kusy se řežou na malé dílky, z nichž se vyrábí kamenné mozaiky, které jsou dostupné na objednání.

You may also like...