Prognóza Mezinárodního měnového fondu: Ze zemí Visegrádu poškodí koronavirus nejvíce Česko

Mezinárodní měnový fond prognózuje, že česká ekonomika vykáže letos kvůli koronaviru hlubší propad než ekonomiky zbývajících zemí Visegrádské skupiny. Zatímco Česko má přijít o 6,5 procenta svého loňského výkonu, Maďarsko ani ne o polovinu, jenom o 3,1 procenta. Polská ekonomika ztratí podle MMF 4,6 procenta a slovenská 6,2 procenta.

Nutno však říci, že minimálně vůči Česku je prognóza MMF stále ještě příliš optimistická. Realističtější je nyní předpoklad poklesu ekonomiky v pásmu od osmi do dvanácti procent.

Tak jako tak ale prognóza MMF dokládá, že Česko bude v rámci zemí střední a východní Evropy jednou z nejpostiženějších zemí. Vždyť z takzvaných nových zemí EU, které do Unie vstoupily v roce 2004 nebo později, se má letos dle MMF hlouběji něž Česko propadnout už jen Chorvatsko, Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva.

Českou ekonomiku v porovnání s dalšími zeměmi Visegrádské skupiny, ale třeba i v porovnání s Bulharskem nebo Rumunskem, zrazuje její citelnější závislost na automobilovém průmyslu a na Německu jako takovém, často na subdodavatelské bázi. Německo by se podle MMF mělo letos propadnout dokonce o sedm procent a tímto svým pádem výrazně „stáhne“ dolů také právě Českou republiku. 

Lukáš Kovanda, Ph.D.
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
hlavní ekonom, CZECH FUND

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...