Projekt 30 SHADES OF woMEn: Helena Urban se fotila v rolích ženských archetypů, vyhrály Siréna s Matkou

Herečce a performerce Heleně Urban často v minulosti říkali, aby předváděla ve svých výkonech více ženskosti. Onu ženskost tak hledala po třicet týdnů v různých polohách a typech. Vznikl vizuální projekt nazvaný 30 SHADES OF woMEn. Nyní si jednotlivé ženské role může vyzkoušet kdokoliv. Profesionální fotografie z projektu lze zakoupit, nebo je všechny zhlédnout na výstavách.

Dáma

Když oslavila loni v srpnu třicáté narozeniny, přijala výzvu přeměnit se každý týden v jeden archetyp ženy. Promyslela vždy dobře oblečení, líčení, pohyb a alespoň na několik hodin se tak stala někým jiným. Šlo o hereckou studii, ale i o osobní lidské hledání ženskosti. „Do archetypu jsem se dostala mnohem snáz než do reálné ženy, protože je zjednodušený,“ říká Helena Urban.

A tak byla jeden týden Koketou, druhý Hospodyní, jindy Rebelkou, Hrdinkou nebo Influencerkou. Ke každé této postavě napsala na sociální sítě také její charakteristiku. Výsledkem je obrazová knihovna třiceti rozdílných žen. Třináct z nich jsou archetypy inspirované prací Ayeshi Faines a jejího systému Women Love Power (https://www.womenlovepower.com/13-seduction-archetypes/), který vychází z bádání švýcarského lékaře a psychoterapeuta Carla Gustava Junga. Dalších sedmnáct ženských typů přidala autorka se svým týmem z obecného pozorování. 

Na začátku projektu jsem si dala za cíl zjistit, zda existuje nějaká univerzální ženskost, kterou bych jako herečka i jako žena mohla nebo dokonce měla znát, chápat a používat, když je třeba. Je nutné dodat, že zažít si to je zcela jiné, než o tom přemýšlet. Lidské archetypy opravdu působí na naše vědomí a podvědomí velmi specifickým způsobem. Myslím, že každý máme ke každému archetypu vytvořený určitý předsudek/vztah a podle něj se chováme k lidem při prvním setkání,“ líčí Urban.

Sirena

Co tedy performerka po více než půl roce uměleckého experimentu zjistila? „Univerzální ženskost jsem nenašla. Myslím, že to, co máme všechny společné, je naučená, společností očekávaná role ženy, do které se přes všechny odlišnosti máme vejít. Uvědomila jsem si, kolik různých problémů jsem přehlížela a jak nesmyslné je žádat po asi čtyřech miliardách lidí, aby plnily podobnou roli.“

Urban podle svých slov už ví, co znamenaly věty, aby byla ženštější. „Chtěli, abych byla Sirénou, která svádí, nebo Matkou. Ta zahrnuje Ženu v červených šatech, Dámu, ale i Holku odvedle a Hospodyni, která je snadno přístupná, má otevřenou náruč. Tyto dva archetypy jsou nejpudovější, nejzákladnější a také nejčastěji vyprávěné v divadle, ve filmu, v knihách – jsme na ně zvyklí a očekáváme je.“ Mimochodem Sirénu a Matku měla ve svých archetypech také Ayesha Faines. Podle ní jsou Sirény například Elizabeth Taylor či Bridgite Bardot. Vzorem Matky je Sophia Loren. 

Aby projekt 30 SHADES OF woMEn neskončil jen u vyzkoušení si různých archetypů, nabízí autorka zapojení se komukoliv. Stačí si vybrat jeden archetyp a nechat se profesionálně vyfotit od Vojtěcha Brtnického, který většinu snímků pořídil. „Na celém projektu mě nejvíc zaujalo, jak moc se Helena do rolí vžívá. Nebylo pak nouze nejen o komické situace, nýbrž o jakési bádání, jak hluboko ten který charakter sahá. A v tom pro fotografa tkvěla spousta zajímavé práce. Navíc pro člověka, který není zvyklý při focení komunikovat, to byla cenná zkušenost,“ zmiňuje Brtnický.

Rebelka

Druhá varianta je, že se ženy vyfotí v jednom z archetypů samy. Stačí přidat #30shadesofwomen, nebo označit projekt ve Stories a příspěvcích. Kdo by nevěděl jak na to, inspiraci najde na webu https://www.30shadesofwomen.com. Třetí možností je zakoupit nějakou ze třiceti fotografií. Ty budou k vidění i na výstavách. První byla už v pondělí 7. června v malém sále Společenského centra kina 70 v Dobrušce. Další bude od 16. července v galerii a kavárně Art-n-Coffee v Praze.

Helena Urban má ale pro lidi, které experiment oslovil, ještě jeden vzkaz. „Při pobytu na sociálních sítích stravte stejný čas konzumací obsahu, jako reakcí na něj. Pousmáli jste se, zamysleli, zastavili, obdivovali? Napište to. Like nestačí. Za každým příspěvkem je živý člověk,“ dodává Urban.

Projekt 30 SHADES OF woMEn mají na svědomí tři lidé:

Helena Urban, autorka a ,,modelka” všech arche/typů.
Alena Štěpánová, hlavní osobnost vizuálu každého typu – vytvořila kostýmy, vlasy, make-up, doplňky a taky všemu dala hlavu, patu, smysl a energii.
Vojtěch Brtnický se k nám přidal od 10. typu jako fotograf a už s námi zůstal. Naše knihovna díky němu přímo rozkvetla.

Foto: Vojtěch Brtnický

You may also like...