Projekt Poprvé do Prahy představil hlavní město dětem ze znevýhodněných rodin

Hlavní město České republiky znají všechny děti z učebnic, televize nebo internetu, ale ne všechny mají šanci jej vidět na vlastní oči. Přitom právě reálná zkušenost pomůže znalosti a dojmy umocnit. Díky projektu Poprvé do Prahy, za nímž stojí Nadační fond Premiot a Společnost Podané ruce, o.p.s., se tento zážitek nyní podařilo zprostředkovat dvacítce dětí pocházejících z nevlídného sociálně-ekonomického prostředí. Konkrétně z nízkoprahových zařízení pro děti a mládež v Hanušovicích, Mohelnici a Zábřehu na Moravě. 

Dvoudenní výlet umožnil dětem představit Prahu ze všech možných pohledů. Navštívily mimo jiné Národní muzeum, Pražský hrad či Petřín, poobědvaly v Obecním domě a nechyběla ani plavba po Vltavě. Ta spolu s muzeem vzbudila největší zájem. „Byl to skvělý zážitek. Ani moje máma nikdy neplula na lodi,“ popisovat nadšeně Jan.

V Historické budově Národního muzea skupinu osobně přivítal ředitel knihovny a statutární zástupce generálního ředitele Národního muzea, Martin Sekera. Dětem budovu představil a provedl je knihovnou a několika expozicemi. „To bych nikdy nevěřila, že mě ty kameny budou tak bavit. Určitě bych se tam chtěla vrátit a projít si i zbytek,“ konstatovala Lucie.


Samozřejmostí byly také procházky přes Karlův most a Staroměstské či Malostranské náměstí. Během dvou dnů tak děti mohly vidět celé historické centrum a další významné památky, které do té doby znaly jen z fotek a videí. Petr Huptych, vedoucí oddělení  odborných služeb v Olomouci a koordinátor Společnosti Podané ruce o.p.s., zdůraznil: Je vidět, jak důležité a přínosné bylo pro děti spatřit Prahu na vlastní oči. Mohou si tak za textem v učebnici představit konkrétní zážitky, což je klíčové pro jejich další vzdělání.”

„Byli jsme překvapeni skutečností, že se děti na cestu do Prahy připravovaly. Při procházkách okolo pražských pamětihodností nás udivovaly svými znalostmi a postřehy. Jsme rádi, že se nejednalo pouze o výlet, ale že se naplnil hlavní cíl tohoto projektu, kterým je doplnit vzdělání o reálie a vlastní zkušenost,” pochvaluje si Michal Javůrek, výkonný ředitel Nadačního fondu Premiot, a na závěr dodává: „V projektu i spolupráci se Společností Podané ruce o.p.s. plánujeme dlouhodobě pokračovat a doufáme, že Prahu představíme i dětem z dalších regionů. Zároveň moc děkujeme i všem dalším partnerům, kteří nám pomohli tento projekt zrealizovat.” Výletem každopádně aktivity neskončily. Nyní z něj ještě budou děti zpracovávat reportáž.

Nadační fond vznikl jako další samostatná část skupiny Premiot Group, jejímž zakladatelem je Ondrej Spodniak. Fond si dal za cíl aktivně vyhledávat a podporovat i ty dobročinné projekty, na které se, ne snad přímo zapomnělo, ale není na ně z nějakého důvodu vidět. Pomáhá jednotlivcům i nejrůznějším spolkům – mimo jiné Spolku svatá Barbora, který pomáhá dětem horníků, jejichž rodiče zahynuli či byli vážně zraněni při výkonu své práce. 

You may also like...