Rekonstrukce Paláce Dlážděná: Jak se žije v neorenesančním domě v centru Prahy

Ne všechny historické domy mají to štěstí, aby se díky rekonstrukci probudily k novému životu a uchovaly si přitom svůj unikátní historický ráz. Palác Dlážděná v centru Prahy se nakonec citlivé obnovy dočkal. Stalo se tak paradoxně v roce koronaviru. Palác Dlážděná je reálným důkazem, že rok 2020 má i své světlé stránky.

Historický duch znovu ožívá

Zrodil se jako čtyřpodlažní dům podle návrhů architekta Václava Sigmunda, který je mj. také autorem slavného domu Na Kocandě na Starém Městě pražském. Za více než století své existence prošel Palác Dlážděná řadou přestaveb, jednu z těch zásadních navrhli architekti Lamp a Fuchs. Objekt se rozrostl o jedno patro a díky prozřetelnosti také o praktický výtah. Psal se přitom teprve rok 1923.

Na náročnosti soudobé rekonstrukce neorenesančního paláce se podepsaly především brutální stavební zásahy v padesátých letech minulého století, kdy byl původní bytový dům přestavěn na kanceláře. V roce 2020 však palác svoji původní bytovou funkci získal zpět.

Důmyslná rekonstrukce

Přestavba historické obnovy je vždy výzvou jak pro architekty, tak i pro stavitele a investory. Projektanti musí najít průnik mezi představou architektů, požadavky na památkovou ochranu a moderní bydlení.

Interiéry i exteriéry objektu byly v minulosti poznamenány úpravami, a zejména přestavba z druhé poloviny 20. století objektu vzala mnohé z jeho historického vzhledu a kvality. Proto bylo snahou vrátit domu celkovou rekonstrukcí jeho původní reprezentativní a honosnou tvář, čistotu a materiálovou pravdivost,“ vysvětluje architekt PSN Jakub Žoha.

Video: Ze života v Paláci Dlážděná

Architekti PSN a studia Jakub Cigler Architekti navrátili paláci jeho historické genius loci, avšak postarali se i o komfort bydlení. Využili přitom vybavení prestižních značek jako Laufen a Laufen by Kartel, Hansgrohe, P.M.H. nebo Villeroy & Boch. 

Vnitroblok oživila odpočinková zahrada, která kryje sofistikované podzemní garáže s automatizovaným systémem pro uložení vozidel. Bydlení v Paláci Dlážděná snoubí historii s vymoženostmi 21. století, také v podobě služeb recepce nebo moderního výtahu. S ním se dá dostat až na střechu domu s unikátní vyhlídkou, ale i do suterénu domu, kde je k dispozici privátní wellness se saunou a posilovacími stroji.

Fotogalerie:

Pavel Fryml
Zdroj: PSN, Jakub Cigler Architekti (JCA)

 

 

You may also like...