Romantické komedie JEDINĚ TEREZA je dotočena, premiéru v kinech by měla mít na konci července

Koncem ledna skončilo v srdci Českého ráje, na prosluněném a zasněženém vrcholku hory Kozákov, natáčení romantické komedie Jedině Tereza. Právě tady se rozhodovalo o tom, jestli řada nedorozumění, chyb a omylů, která rozklížila lásku hlavních hrdinů, Tomáše a Terezy, přece jen nepovede ke šťastnému konci. Hlavních rolí se ujali Veronika Khek Kubařová a Igor Orozovič, režisérem filmu je Jaroslav Fuit a autory scénáře jsou Kateřina Gardner a Pavel Novák.

Tomáš s Terezou spolu chodí „odjakživa“ a ani jeden si neumí představit, že by to mohlo být jinak. Tereza se zatím spíš marně snaží prosadit ve světě na zakázku šitých bot, kdežto vystudovaný meteorolog Tomáš se raketovou rychlostí vypracuje přes „televizní rosničku“ až na moderátora hlavního zpravodajství. Tím se stane žádanou a pro někoho i žádoucí celebritou, což v jednom okamžiku trochu nezvládne, na čemž má lví podíl jeho sexy kolegyně Valerie. Horší je, že tomuhle „nezvládnutí“ asistuje i Tereza, která si najednou není jistá, jestli s Tomášem chce ještě být. V tu chvíli si Tomáš uvědomí, o co všechno by mohl přijít a začne o Terezu bojovat. Bohužel i bohudík má na své straně kamaráda Karla, který je romantik teoretik a velký filmový fanoušek. Ten Tomášovi poradí, aby na Tereze vyzkoušel romantická gesta ze slavných komedií. Oba však zjistí, že to, co funguje ve filmu, v životě často končí katastrofou.

Film Jedině Tereza je romantická komedie, a tak nám herci museli přiznat svůj vztah k tomuto filmovému žánru. Veronika Khek Kubařová prozradila, že je jejich velkým fanouškem: „Miluju je a často po nich sahám. Mám ráda i jiné žánry, ale romantické komedie mají pro mne velmi důležité místo. Myslím, že jsou v životě dny, kdy člověk potřebuje něco takto pozitivního, o čem ví, že to dobře skončí, a u čeho mu bude hezky. Ve filmu mám krásné partnery, nejenom vizuálně, jsou to moc milí a fajn kolegové – Matouš Ruml, Lenka Vlasáková, Igor Orozovič. S ním se potkávám pracovně poprvé a je to krásné setkání, za které jsem vděčná. Je to strašně inspirativní herec, člověk.“ A se svým názorem na žánr se přidává i její filmový partner Igor Orozovič: „Moc nemám. Ale zase na druhou stranu úplně fanaticky mám rád tři tituly romantických komedií, což jsou Notting Hill, Pretty Woman a samozřejmě Láska nebeská. Nejen protože to jsou romantické komedie, ale hlavně protože tam všechno filmařsky i scenáristicky do sebe zapadá, jsou to geniální díla, na nich hodně ujíždím.“ Matouš Ruml, který si ve filmu zahrál Tomášova věrného přítele Karla, doplňuje i svůj pohled: „Romantické komedie mám rád. Já jsem velkým fanouškem, když jde o lásku a o záchranu lásky.“

Samotné natáčení a spolupráci herců a režiséra Jaroslava Fuita popisuje Igor Orozovič: „S Jardou Fuitem jsme společně procházeli všechny scény a dohadovali se na úpravách, aby se do toho dalo vlítnout, aby nás to bavilo a mělo to tu správnou míru. Mám raději humor vycházející z vážnějších situací, které se opravdu dějí, než hledání vtipu za každou cenu.“ Lenka Vlasáková, která si s Veronikou Khek Kubařovou po jedenácti letech a filmu Ženy v pokušení zopakuje roli její matky, k natáčení prozradila: „Jardu Fuita mám ráda. Vždy hledáme, co je pro danou situaci nejlepší, improvizujeme. Je to jeden z těch režisérů, který je vstřícný nápadům, občas nás ale i drží, aby těch nápadů nebylo moc.“  Matouš Ruml přidává ještě další herecký zážitek, protože v jedné scéně, která ukazuje úplně první seznámení Tomáše s Terezou, hraje jeho mladší já jeho syn Nathanael: „Já jsem se snažil do toho nekecat, nechtěl jsem mu to kazit, takže jsem mu tam jen nosil pití a vlastně jsem byl taková jeho asistentka. Musím říct, že je velkým komikem, že si to hrozně užíval a že to bylo znát, protože se smál i režisér a skriptka a bavilo je to. Byl jsem tím příjemně překvapen.“ A jak obsazení hlavních rolí hodnotí spoluscenárista filmu Pavel Novák? Velmi pozitivně: „Herecké obsazení je pro mne snové, já jsem si nemohl diktovat, koho bych chtěl do hlavních rolí, ale Veroniku Kubařovou jsem si představoval a na Igoru Orozovičovi jsme se také rychle shodli. A když jsem viděl záběry z natáčení, tak jim to spolu náramně sluší. Takže já jsem velmi spokojen.“

Film Jedině Tereza bude mít premiéru 29. července 2021 a do kin jej uvede distribuční společnost CinemArt.

O filmu:

Romantická komedie Jedině Tereza vypráví příběh vztahu dvou lidí, který se ocitl v tom nejkritičtějším bodě – těsně před rozpadem. Co udělá zamilovaný člověk, aby takový rozpadající se vztah zachránil? Úplně všechno. Navzdory tomu, že ho čekají četné nástrahy, omyly a fatální nedorozumění. Láska prostě bolí. Tomáš s Terezou prožívali lásku jako z učebnice. Poznali se na střední, přeskočila mezi nimi jiskra a pak už to jen doutnalo a hořelo. Po vysoké spolu zůstali v Praze, meteorolog Tomáš získal skvělou práci televizního moderátora počasí, a Tereza se (zatím neúspěšně) snaží rozjet prodej a výrobu ručně šitých bot. Kdy se to zadrhlo? Na Štědrý den, když Tereza přistihla polosvlečeného Tomáše v domněle choulostivé situaci s populární televizní moderátorkou.

Prekérní chvilku by sice Tomáš mohl celkem racionálně vysvětlit, kdyby k tomu ale dostal příležitost. „Usmiřovačku“ mu překazí neplánovaný pobyt na policejní stanici, a když se konečně dostane domů, narazí na prázdný byt a výzvu, aby se sbalil a odstěhoval. Tomáš se nechce vzdát bez boje, rád by Terezu obměkčil nějakým velkým romantickým gestem, jenže už nějak vyšel ze cviku. Naštěstí má kamaráda Karla, filmového fanatika, který má jednoduché řešení – proč se neinspirovat scénami ze slavných romantických filmů? Jenže Tomáš záhy pozná, že to, co stoprocentně funguje na filmové hrdinky, nemusí nutně fungovat i v šedivé realitě, zvlášť když provedení pokulhává, nebo když se do cesty připlete charismatický fotograf, který se o Terezu zajímá víc, než je zdrávo.

Jedině Tereza je romantická komedie plná trapasů a omylů, která názorně dokládá, že boj o lásku může být někdy neuvěřitelná šichta, zvlášť když vám život dává jednu facku za druhou.  

Režie: Jaroslav Fuit
Námět: Kateřina Gardner
Scénář: Kateřina Gardner, Pavel Novák
Kamera: Viktor Smutný
Architekt: Petr Fořt
Zvuk: Jiří Klenka
Kostýmy: Vladimíra Fomínová
Masky: Lída Kopecká
Hrají: Igor Orozovič, Veronika Khek Kubařová, David Matásek, Lenka Vlasáková, Matouš Ruml, Emma Smetana, Anna Schmidtmajerová, Václav Kopta, Jiří Vyorálek, Iva Janžurová

Producenti: Jindřich Motýl, Martin Růžička – Luminar Film
Koproducent a distributor: CinemArt
Broadcaster: FTV Prima

Foto: Luminar Film

You may also like...