Rozšíření služeb ČD: Přibude vlaků s Wi-Fi, s přepravou jízdních kol a bez bariér

České dráhy v novém jízdním řádu 2023 podstatně rozšíří nabídku služeb ve svých vlacích. Nejvíce přibude vlaků s Wi-Fi, nabídkou přepravy jízdních kol, bez bariér nebo s možností napájet cestoví elektroniku. Národní dopravce má v jízdním řádu zavedeno celkem 9 197 různých vlaků. Denně pak vypraví v průměru 6 736 spojů. Spoje Českých drah najedou během roku zhruba 118 milionů kilometrů. Nový jízdní řád bude platit od této neděle 11. prosince 2022.  

„Zaměřujeme se hlavně na rozvoj služeb spojených s digitálními technologiemi a mobilitou. Ty jsou mezi našimi zákazníky nejžádanější. Mezi priority patří nabídka Wi-Fi v našich vlacích. Počet spojů označených v jízdních řádech značkou Wi-Fi stoupne zhruba o 900 na téměř 3 200 vlaků. Z toho je více než 500 spojů dálkové dopravy. Dálkové vlaky tak máme pokryté z více než 90 %,“ říká Michal Krapinec, generální ředitel a předseda představenstva Českých drah.

S využitím cestovní elektroniky, jako jsou mobilní telefony, smartphony, tablety nebo notebooky, souvisí i možnost jejich napájení během jízdy. Množství železničních vozů národního dopravce je vybavena zásuvkami 230 V 50 Hz a modernější z nich i USB konektory. Nejmladší soupravy mají i speciální výkonné napájení pro dobíjení elektrokol a invalidních vozíků. Symbol elektrické zásuvky ponese v jízdním řádu 2023 téměř 2 300 spojů. Je to zhruba o 800 vlaků víc než letos. 

„Systematicky postupujeme také v odstraňování bariér a zvyšování mobility našich občanů. S tím souvisí vedle možnosti dobíjet baterie elektrokol a především invalidních vozíků v nejmodernějších vlacích především jejich bezbariérovost. Do nového jízdního řádu vstupujeme se značkou bezbariérovosti už u 6 201 spoje, což je zhruba o 800 vlaků více než letos,“ zdůrazňuje Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek pro osobní dopravu Českých drah.

K ekologické mobilitě přispívá i možnost přepravit jízdní kola. Vlaků s některým ze symbolů kola a s jeho snadnou přepravou budeme mít v novém jízdním řádu více než 7 500, tedy zhruba o 700 víc než nyní. Uvedené počty spojů se vztahují k celkovému počtu vlaků, které má národní dopravce v jízdním řádu 2023 zavedené.

V jízdním řádu 2023 mají České dráhy zavedeny celkem 9 197 různých vlaků. S přihlédnutím na omezení v jejich jízdě, např. některé spoje jezdí jen v pracovní dny, některé spoje o víkendech nebo v určitém časovém období, je denní průměr nabízených spojů 6 736. Za rok vypraví České dráhy skoro 2,5 milionů vlaků, které během jízdního řádu ujedou zhruba 118 milionů kilometrů. To je denně v průměru 324 000 kilometrů. Přibližně dvě třetiny z tohoto výkonu připadá na regionální spoje (osobní a spěšné vlaky) a třetina na dálkové vlaky. Celkový rozsah dopravy zajišťovaný Českými drahami bude v roce 2023 velmi podobný jako v končícím roce.

Foto: archív ČD

You may also like...