Rytíři nebes, výstava v Národním muzeu věnovaná letcům RAF

Národní muzeum otevírá novou výstavu s názvem Rytíři nebes, která připomíná letce Royal Air Force. Výstava se koná ve spolupráci s Muzeem českého, slovenského a rusínského exilu v Brně. Od 7. června tak budou mít návštěvníci možnost vidět v Historické budově Národního muzea zcela unikátní předměty, které patřily těmto válečným hrdinům.

Na více než 300m²  je k vidění například řada kompletních vojenských uniforem, osobních dokumentů nebo deníků důležitých československých osobností RAF. Mezi nejzajímavější exponáty ve výstavě patří zejména textilní předměty generálů. Jedním takovým je třeba kompletní frak brigádního generála Miroslava Liškutína, ve kterém obdržel vyznamenání od britské královny Alžběty II. v roce 1953. Návštěvníci této výstavy mohou strávit čas i v přilehlé místnosti,  ve které se nachází odpočinková zóna s promítáním tematických filmových materiálů. 

Je skutečně skvělé, že má Národní muzeum možnost připomenout prostřednictvím této výstavy neobyčejné lidi, kteří byli ochotni bojovat za svobodu a riskovat i své životy. Na tyto hrdiny by se nemělo ve společnosti zapomínat a jsem osobně velice rád, že je výstava Rytíři nebes k vidění právě v Historické budově Národního muzea,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Foto: Petr Brodecký

Výstava autorů Jana a Sabiny Kratochvílových je dvojjazyčná, česko-anglická. Zajímavým a důležitým prvkem výstavy je oblečení a osobní předměty letců. Uniformy, poškozená bunda genpor. Vladimíra Nedvěda, osobní zraň Josefa Brykse a další. Výstava dále prezentuje kompletní seznam 2500 čs. příslušníku RAF.

Zahájení výstavy bylo symbolicky stanoveno na výročí sedmdesáti pěti let od počátku vylodění v Normandii, na němž se podíleli i českoslovenští piloti. Veřejnost může přijít obdivovat unikátní připomínku neobyčejných životů letců RAF od 7. června 2019 až do konce ledna 2020. Záštitu nad výstavou převzala primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

Více informací o vstupném a otevírací době naleznete na stránkách www.nm.cz.

You may also like...