Salon vín 2024 otevírá své brány ve čtvrtek 1. února

Příchod února již tradičně znamená jednu z nejvýznamnějších událostí pro milovníky moravských a českých vín. Své brány totiž pro veřejnost otevírá Salon vín, degustační expozice sta nejlépe hodnocených vín nejvyšší a největší soutěže vín v České republice. Přehlídku aktuální špičky našeho vinařství lze poprvé ochutnat, v historickém sklepení valtického zámku, již ve čtvrtek 1. února. 

Ne náhodou se Salonu vín říká výkladní skříň moravského a českého vinařství. Nepředstavuje pouze vrchol vinařského umění, ale také rovnoměrně reprezentuje jak vinařské regiony, tak různé vinařské styly. Vína celkem od 54 vinařů a vinařských firem jsou zde zastoupena podle původu hroznů v jednotlivých vinařských podoblastech, tedy 31 vín pochází z Mikulovské, 29 z Velkopavlovické, 23 ze Slovácké, 14 ze Znojemské, 2 z Litoměřické a 1 z Mělnické. K ochutnání v letošním ročníku bude 26 odrůd v podobě 88 bílých, 10 červených a 2 růžových vín, 78 vín bude suchých, 6 polosuchých, 11 polosladkých a 5 sladkých. Nebudou chybět ani 2 sekty.

„Kouzlo Salonu vín spočívá především v možnosti jednotlivá vína porovnávat. To, že jde bez výjimky o prvotřídní vína, je samozřejmá podmínka, od které se pak odvíjí nespočet možností, jak si na jednom místě, v jeden čas a v jedné náladě moravská a česká vína užívat a hledat podle svého individuální vkusu ta nejzajímavější. Klíčů k tomu může být celá řada – podle vinařů, odrůd, regionálních specifik, zbytkového cukru atd. atd. Na jednu návštěvu je toho až až,“ sdělil Petr Gondáš, manažer Salonu z Národního vinařského centra, které organizuje soutěž a zároveň spravuje degustační expozici, a dodal: „za 24 let svojí existence si Salon vybudoval silné postavení mezi milovníky našich vín, ale čím dál častěji láká i laiky, kteří s objevováním krásy vína teprve začínají nebo Salon vín zvolili jen jako turistický cíl v rámci dovolené či výletu. A to je přesně to, čeho chceme dlouhodobě dosáhnout a co nás velmi těší. Nebýt tu jen pro znalce, ale umět pro moravská a česká vína nadchnou každého, kdo je ochotný jejich hlasu naslouchat.“

Největší počet vín má v letošním Salonu vín Zámecké vinařství Bzenec (10) následováno vinařstvími Ing. Miroslav Volařík a Kamil Prokeš (6) a Štěpán Maňák (5). Z odrůd jsou to Ryzlink rýnský (14), Chardonnay (12) a Rulandské bílé s Ryzlinkem vlašským (9). Z modrých odrůd pak Rulandské modré (4) a Frankovka (3). Co se jakostního zařazení týče jasně vedou pozdní sběry (54) a s odstupem výběry z hroznů (29), ročníkově převládají vína 2022 (44) a 2021 (42). Kromě zlaté stovky vín, která je v expozici umístěna po celý rok, zde lze sezónně ochutnat i vybraná vína se stříbrnou medailí Salonu nebo třeba růžová vína, sekty apod.

Vína oceněná zlatou medailí Salonu vín 2024 a prezentovaná ve stejnojmenné expozici lze ochutnávat a porovnávat po celý rok až téměř do Vánoc ve volných nebo profesionálním sommelierem řízených degustacích. Samozřejmostí je pak i možnost vybraná vína v omezeném množství nakoupit. Součástí je také naučná expozice věnovaná vinařství a prodejna dárkových předmětů, vinařské literatury, degustátorských skleniček či sommelierských potřeb.

Salon vín – národní soutěž vín ČR je nejvyšší a největší soutěží vín v ČR. Pořádá ji Národní vinařské centrum, o.p.s. za podpory Vinařského fondu a oficiální garance Svazu vinařů ČR. Záštitu nad Salonem vín – národní soutěží vín 2024 převzal hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich a ministr zemědělství Mgr. Marek Výborný.

Více na www.salonvin.cz a www.narodnisoutezvin.cz.

You may also like...