Šarlatán po úspěšném domácím uvedení léčí i ve světě

Šarlatán režisérky Agnieszky Holland s Ivanem Trojanem v hlavní roli vstoupil do tuzemských kin 20. srpna a od té chvíle jej v kinech vidělo více než 240 000 diváků, což je v této zvláštní době velkým úspěchem. Šarlatán je od počátku covidového období druhým nejnavštěvovanějším filmem ze všech od března uvedených snímků. Drama inspirované osudem českého léčitele Jana Mikoláška se výrazným způsobem prosazuje také na zahraniční scéně. Film se v těchto dnech představil také porotě Zlatých glóbů.

„Jsem skutečně šťasná, že diváci projevili tak velký zájem o náš film,“ zareagovala paní režisérka Agnieszka Holland a dodala: „Dělali jsme jej s láskou, a proto nás těší, že i lidé v kinech ho mají rádi. Jde sice o universální téma, ale teď, v době pandemie, nejistoty, zmatku a podstatných existenciálních otázek, které si všichni často klademe, vyznívá mimořádně aktuálně a silně.“

Po úspěšném uvedení na Berlinale, oznámení o zařazení do výběru pro nominace na Evropské filmové ceny a srpnovém zařazení do oficiálního programu prestižního amerického festivalu Telluride bude film uveden na dalších významných festivalech – 5. října na Mezinárodním filmovém festivalu v Moskvě v programové sekci Masters a 9. říjnana Mill Valley Film Festival pořádaném Kalifornským filmovým institutem v sekci World Cinemaa na dalších místech v USA. Na Evropském filmovém festivalu v srbské Palići získala Agnieszka Holland Cenu za nejlepší režii. Snímek také vzbudil velmi dobré ohlasy u Hollywood Foreign Press Association, udělující Zlaté glóby. Její členové ho mohli zhlédnout v rámci HFPA Foreign Language Film Series, kam byl vybrán spolu s dalšími třemi světovými snímky.

Šarlatán se stále drží v programech všech typů kin a zájem diváků o něj trvá, což dokazuje jeho aktuálně druhé místo v žebříčku víkendové návštěvnosti. Věříme, že i díky tomu se tento film stává jedním z důležitých dílů skládačky, která kinům pomáhá v této době a může přispět k jejich přežití.

Film Šarlatán vyrobila společnost Marlene Film Production Šárky Cimbalové, českým distributorem je společnost CinemArt, o světovou distribuci se stará Films Boutique.

You may also like...