Sazka představuje platformu reLosy zaměřenou na udržitelnost a upcyklaci stíracích losů

Stírací losy jsou pro Čechy oblíbenou zábavou již po několik generací. Sazka se jako první loterijní společnost na světě rozhodla losům dávat druhý život. Spouští proto platformu reLosy, skrze kterou bude hledat inovativní možnosti upcyklace losů do nových designových produktů. V rámci spuštění platformy reLosy nyní přichází s kolekcí designových tenisek Sazka Kickz a sérií víceúčelového modulárního nábytku. Na projektech Sazka spolupracovala s předními českými designéry.

Celkový dopad Sazky na životní prostředí je nízký. Spotřebováváme ale poměrně dost papíru na výrobu losů, a rozhodli jsme se proto důkladně zmapovat a následně využít možnosti, jak dát použitým losům nový život skrze recyklaci a upcyklaci,“ uvedl Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti Sazka. Sazka nezačíná od nuly. Zhruba 45 % vyrobených losů se společnosti vrací, protože byly výherní nebo protože jim skončila platnost. Společnost tyto losy již přes 20 let ekologicky recykluje u externího partnera a výsledný materiál se stává základem například stavebních izolací nebo plat na vejce.

Rychle se vyvíjející technologie nám ale dávají zcela nové možnosti, jak s materiálem z losů pracovat. V platformě reLosy chceme upcyklací vytvářet inovativní produkty s vysokou přidanou hodnotou, pracovat s nimi ve veřejném prostoru a přitahovat tak pozornost k tématu udržitelnosti. Produkty budou spjaté s tím, co Sazka vždy podporovala, tedy se sportem a pohybem. Spojujeme se s vysokými školami, abychom využili nejnovější výzkum a vývoj. Zároveň chceme do platformy reLosy vtáhnout i naše zákazníky. Na vybraných prodejnách již v létě spustíme pilot, ve kterém nám budou lidé moci vracet i nevýherní losy,” doplnil Jonák.


Platformu reLosy Sazka startuje dvěma unikátními produkty. Prvním jsou „Sazka Kickz“ – designové tenisky, jejichž podrážka je vyrobená z losů. Tenisky vznikly ve spolupráci s návrhářským studiem NAUT a jejich podoba vychází z oblíbených losů Rentiér. Originálních tenisek vzniklo pouze 200 párů a díky vrchní stíratelné vrstvě, kterou lze upravit podle preferencí, je každý pár jedinečný. Stříbrná barva se tak může speciálním stírátkem umístěným na tkaničkách setřít úplně celá nebo třeba jen část.

Dalším z nově vzniklých produktů je víceúčelový modulární nábytek. Moderní design, za nímž stojí designér Filip Krampla, je ze 70 % vyroben ze stíracích losů od Sazky – jedná se o největší možné procento stíracích losů, které bylo možné využít s ohledem na bytelnost a výdrž finálního produktu. Zbylých 30 % pak tvoří měkký recyklovaný plast. Celkem bylo na výrobu nábytku spotřebováno 1 700 kilo losů. Společnost ho plánuje využívat v rámci řady svých outdoorových eventů, do budoucna by se mohl objevit také v odpočinkových zónách pro návštěvníky nejrůznějších sportovních či kulturních událostí nebo ve veřejném prostoru.

Již v listopadu letošního roku by měl spatřit světlo světa další unikátní objekt – modulární BMX pumptrack vyrobený ze 2 tun výherních losů. Poprvé by se měl představit na festivalu Life! v Brně a následně na řadě sportovních eventů. „Sazka je dnes největším podporovatelem BMX komunity v Česku a naší ambicí je, aby se upcyklace stala při výrobě pumptracků standardním řešením. Již ohledně toho jednáme s předním výrobcem pumptracků,“ doplnil Petr Jonák.

Aby nevýherní losy nekončily v koši

V roce 2023 prodala Sazka celkem 250 tun stíracích losů. Zhruba 113 tun navrácených výherních a neprodaných losů bylo předáno na ekologickou skartaci. Recyklované losy se dále využijí k výrobě dalších papírových výrobků, například na stavební izolaci nebo plata na vejce.

Přes polovinu losů tedy vyhodí zákazníci do směsného odpadu, což chce společnost Sazka také změnit. V létě proto spustí pilot, v rámci kterého začne na svých pobočkách nabízet možnost vracet nevýherní losy. Ty následně zrecykluje nebo jim dá nový život v podobě designových předmětů.

Podpora mladých talentů, spolupráce s kreativci i s vysokými školami 

Ideové pojetí a realizace všech unikátních produktů – tenisek Sazka Kickz, modulárního nábytku a BMX pumtracku – které využívají upcyklovaných stíracích losů, měla na starost kreativní agentura Imminent. Ta se zaměřuje na oblast udržitelné módy a kulturních objektů v širším slova smyslu.

Cílem platformy reLosy je vedle výroby nečekaných designových produktů také hledání dalších inovativních řešení skrze spolupráci s vysokými školami. Společnost uzavřela partnerství s ekologickou iniciativou Reborn Design a společně oslovily mladé talentované studenty designu, aby Sazce pomohli přijít s novým, neotřelým pohledem na využití losů v upcyklaci. Vyhlášení vítězů z jednotlivých materiálových kategorií proběhne v polovině června 2024.

Spolupráci s vysokými školami chceme rozšiřovat. Výzkum a vývoj může vést k novým využitím materiálu, který z losů získáme. Slibujeme si od toho především škálovatelná řešení, díky kterým by se v upcyklaci mohl využít podstatný podíl losů, které dodáme na trh,“ doplnil Jonák. 

Aktivity v oblasti udržitelnosti a upcyklace stíracích losů Sazka do budoucna plánuje dále rozšiřovat. Více informací o platformě reLosy naleznete na www.sazka.cz/relosy.

You may also like...