Šedý zákal je strašák. V pokročilém věku čeká skoro všechny

Šedý zákal je jedno z onemocnění, která přicházejí s věkem. Vliv má ale i dědičnost, a to hlavně na dobu, kdy se toto onemocnění dostaví. Problém je, že mu nejde nijak zabránit. Nad šedým zákalem lze ale zvítězit rychlým a bezbolestným operativním zákrokem. 

Šedý zákal se také nazývá katarakta a jde o stav, při kterém dochází ke snížení průhlednosti lidské čočky. Hlavní příčinou vzniku šedého zákalu je stárnutí oční čočky v důsledku změn v jejím složení a velikosti. Většinou se objevuje ve věku 65 až 75 let a příznakem je zamlžené, zhoršené a zkreslené vidění na blízko i do dálky.

„Naprostá většina případů šedého zákalu je spojena s věkem. U mladších pacientů může šedý zákal vzniknout následkem úrazu, nemoci, nezdravého životního stylu nebo užívání některých léků, jako jsou například kortikosteroidy,“ vyjmenovává další faktory vzniku šedého zákalu MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha, a dodává: „Dále se setkáváme i s vrozeným šedým zákalem u novorozenců. V těchto případech stojí za vznikem nejčastěji genetika, ale i užívání léků či onemocnění matky v průběhu těhotenství.“

Při šedém zákalu dochází k zakalení čiré lidské oční čočky. Toto zakalení brání průchodu světelných paprsků na sítnici a člověk si tak připadá, jako by viděl přes mlhu.

Šedý zákal může zapříčinit i slepotu

Jedním z nejčastějších mýtů týkajících se šedého zákalu je to, že se na operaci nemusí hned a šedý zákal se musí nechat tzv. „uzrát“. To ale platilo před mnoha lety, kdy se používala jiná operační metoda a čočka musela být tvrdá. V současné době je naopak lepší podstoupit operaci dříve než později.

Šedý zákal lze odstranit pouze chirurgicky. Nelze vyléčit vitamíny, žádnými léky a nepomohou ani silnější brýle. Léčbu kapkami často pacienti zaměňují s jiným očním onemocněním – zeleným zákalem, kde se k léčbě používají kapky na snížení nitroočního tlaku. Pokud člověk operaci nepodstoupí, postupně oslepne.

„Pacient by operaci neměl zbytečně odkládat a měl by ji podstoupit ve chvíli, kdy ho šedý zákal omezuje v běžném životě. V současnosti se již nedoporučuje nechat šedý zákal dozrát, neboť čím více je šedý zákal tzv. uzrálý (starší), tím bývá oční čočka více postižená, je tvrdší a hůř se odstraňuje. Operace je pak náročnější, může přinášet více rizik a také je delší následná rehabilitace,“ radí Radan Zugar, primář Očního centra Praha a kataraktový chirurg.

Operace je bezbolestná a hrazená pojišťovnou

Spousta pacientů se operace šedého zákalu obává právě kvůli bolesti. Nicméně operace šedého zákalu se provádí v lokální anestezii, kdy je oko znecitlivěno pomocí kapek.

„Operace šedého zákalu je plně hrazena ze zdravotního pojištění. Díky moderní medicíně a nejnovějším technologiím se v dnešní době jedná o jednu z nejčastějších a nejbezpečnějších operací vůbec. Před ani po operaci se se prakticky nevyžadují žádná zásadní omezení pacienta. Operace se provádí ambulantně a je zcela bezbolestná,“ vysvětluje primář Zugar.

Operaci šedého zákalu není nutné opakovat

Občas od pacientů slyšíme, že se jim šedý zákal udělal znovu. To ale není možné, umělá čočka se znovu zakalit nemůže. U pacientů ale může dojít k rozvoji tzv. druhotného šedého zákalu, který je způsoben zkalením zadního pouzdra čočky. Pacient již v tomto případě nepodstupuje znovu operaci, ale pouze ambulantní laserový zákrok, tzv. YAG laserovou kapsulotomii. 

Nitrooční čočka zůstává v oku na celý život a již se nevyměňuje. Životnost umělých nitroočních čoček je skutečně dlouhá, dá se říci, že nás bez problémů „přežijí“.

„Reoperace nitroočních čoček, pokud k tomu není medicínský důvod, se neprovádějí. Důvodem je, že výměna umělé nitrooční čočky je velmi náročná a existuje riziko komplikací. Proto pacientům vždy doporučuji, aby své rozhodnutí o výběru nitrooční čočky důkladně zvážili. Na výběr mají pacienti i doplatkové prémiové či nadstandardní nitrooční čočky. Tyto čočky jsou pro oko šetrnější, poskytnou lepší kontrastní citlivost, a dokonce umožňují zbavit se závislosti na brýlích,“ vysvětluje primář Zugar.

You may also like...