ŠKODA ENYAQ RS iV: Ekologický sportovní vrcholný model

Přírůstek do rodiny značky ŠKODA: S novým modelem ENYAQ RS iV rozšiřuje ŠKODA AUTO svou sportovní řadu RS o druhý čistě elektrický model. Stejně jako ENYAQ COUPÉ RS iV má i ENYAQ RS iV pohon všech kol a dva elektromotory o systémovém výkonu 220 kW*. Oba vozy RS rodiny ENYAQ iV jsou tak nejvýkonnějšími modely v nabídce značky ŠKODA. 

Dynamický vzhled se standardně dodávaným sportovním podvozkem, velká kola o průměru 20″ a 21″ a charakteristické specifické prvky vozu ENYAQ RS iV na první pohled ukazují, že se jedná o model RS. Maximální rychlost 180 km/h je o 20 km/h vyšší než u ostatních výkonových verzí modelu ENYAQ iV, stejně jako u vozu ENYAQ COUPÉ RS iV. ENYAQ RS iV zrychluje z 0 na 100 km/h za 6,5 s. Maximální točivý moment 460 Nm je k dispozici okamžitě, jak je pro elektromobily typické. Baterie o kapacitě 82 kWh, nízká spotřeba elektrické energie a součinitel odporu vzduchu cx 0,265 umožňují maximální dojezd více než 500 km v režimu WLTP.

Kromě sportovního vzhledu a působivé jízdní dynamiky nabízí nová ŠKODA ENYAQ RS iV také mimořádně velkorysý prostor až pro pět osob. Délka modelu ENYAQ RS iV činí 4 653 mm, jeho šířka je 1 879 mm a výška 1 605 mm. Rozvor má hodnotu 2 772 mm. Objem zavazadlového prostoru 585 l je o 15 l větší než u modelu ENYAQ COUPÉ RS iV. Sklopením opěradel zadních sedadel lze objem zavazadlového prostoru dále zvětšit až na 1 710 l.

Sportovní vzhled vozu ENYAQ RS iV podtrhuje standardně dodávaný sportovní podvozek. Přední náprava je snížena o 15 mm, zadní náprava pak o 10 mm. I díky tomu vůz dosahuje vynikající aerodynamiky s hodnotou součinitele odporu vzduchu cx 0,265. K této skvělé hodnotě přispívají také aerodynamické plastové kryty na velkých kolech. ENYAQ RS iV je standardně vybaven černými dvacetipalcovými koly Taurus, na přání jsou k dispozici 21″ kola Vision v antracitové barvě.

Interiér, kterému dominuje černá barva a který nabízí velkorysý prostor až pro pět cestujících, se vyznačuje sportovním vzhledem typickým pro vozy RS. Součástí rozsáhlé standardní výbavy modelu ENYAQ RS iV jsou například dekorační lišty na přístrojové desce a ve výplni dveří v dekoru Carbon, kryty pedálů z ušlechtilé oceli a vyhřívaná sportovní sedadla s integrovanou hlavovou opěrkou a logem RS. Součástí standardní výbavy je také třízónová automatická klimatizace Climatronic, LED ambientní osvětlení, které osvětluje také přístrojovou desku a výplně dveří a nabíjecí box k bezdrátovému nabíjení chytrých telefonů. Elektricky ovládané páté dveře, které jsou součástí výbavy včetně virtuálního pedálu, umožňují snadný přístup do zavazadlového prostoru o objemu 585 l. Zákazníci si také mohou vybrat ze dvou designů interiéru, které jsou exkluzivně nabízeny pro model ENYAQ RS iV.

Součástí standardní výbavy všech verzí vozu ŠKODA ENYAQ iV je centrální obrazovka s 13″ displejem. Jde o největší displej aktuálně dodávaný do vozů ŠKODA. Nabízí personalizované režimy zobrazení a lze jej ovládat dotykem, pomocí posuvné lišty, gesty podobně jako u mobilního telefonu, pohybem ruky nebo prostřednictvím digitální asistentky Laury, která disponuje online podporou a rozumí pokynům v celkem 15 jazycích. 5,3″ virtuální kokpit přehledně zobrazuje informace o rychlosti, asistenčních systémech, jízdních datech nebo o údajích z navigace.


ŠKODA ENYAQ RS iV je postavena na modulární platformě pro elektromobily (MEB) koncernu Volkswagen. Stejně jako ENYAQ COUPÉ RS iV má nejvýkonnější pohon mezi aktuálními modely. Jeden elektromotor je umístěn na zadní nápravě a druhý na přední nápravě. ENYAQ RS iV tak disponuje pohonem všech kol. Systémový výkon činí 220 kW a maximální točivý moment dosahuje 460 Nm.

Foto: Škoda Auto

You may also like...