Slavia pojišťovna bude opět pojišťovat cizince, monopol skončí

Slavia pojišťovna se chystá opět pojišťovat cizince ze zemí mimo Evropskou unii, kteří si na našem území musí uzavřít zdravotní pojištění. Do předloňského léta jej nabízelo pět pojišťoven, pak ale na něj získala monopol pouze PVZP. Ministerští úředníci už tehdy upozorňovali na rozpor s Listinou základních práv a svobod, evropskou legislativou i principy volného trhu. Letos v polovině července jejich stanoviska potvrdila jak Evropská komise, tak především Poslanecká sněmovna a dnes i Senát. Dvouletý monopol PVZP teď končí a Slavia tento produkt opět zařadí do svého portfolia. Navíc s rozsáhlejší sítí zdravotnických zařízení a novým desetimilionovým limitem krytí.

„Je to pro nás samozřejmě skvělá zpráva a také potvrzení toho, na co jsme po celé dva roky poukazovali, že se totiž pravda ignorovat nedá,“ reaguje na probíhající legislativní proces předseda představenstva a generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser. „S komplexním zdravotním pojištěním cizinců máme dvanáctileté zkušenosti a jsme schopni jej znovu nabízet v takové podobě, jakou vyžaduje nová legislativa,“ dodává Waisser. Současně zdůrazňuje, že si Slavia po celou dobu monopolu udržela všechny týmy, které se o pojištění cizinců v minulosti staraly, takže nový začátek pro ni nebude představovat žádný problém.

Pojišťovna navíc posílila už tak velmi širokou síť smluvních zdravotnických zařízení o další společnosti jako například AGEL a uLékaře.cz. AGEL je známý poskytovatel zdravotní péče s velkým počtem poliklinik a nemocnic a uLékaře.cz sdružuje 350 lékařských zařízení a dokáže obsloužit klienty jak v ordinacích, tak i prostřednictvím moderní on-line komunikace po internetu. Slavia připravila novinky například
i ve stomatologii, kde lékaře ocení větším počtem bodů a pacientům bude hradit větší rozsah péče. Společně s Českou asociací pojišťoven nyní upravuje své IT systémy k hladkému předávání všech potřebných informací do nově zřízeného registru pojištěných klientů.

Na rozdíl od bleskového zavedení monopolu před dvěma roky však bude jeho odstranění o poznání pomalejší. „V případě úspěšného završení demonopolizačního procesu budou sice moci cizinci od PVZP odejít, ale nedostanou zpět peníze, které této pojišťovně zaplatili do konce pojistného období,“ vysvětluje šéf Slavia pojišťovny Karel Waisser a dodává, že v rámci znovu nabytého volného trhu půjde v prvním roce hlavně o možnost pojišťovat nové klienty.

Argumenty, kterými se v roce 2021 zaštiťovali obhájci monopolu a na jejichž nesmyslnost poukazovali i čeští ministerští úředníci, se tak po dvou letech ukázaly jako liché.

You may also like...