SOČR a Bavouzet hrají Ravela pod taktovkou Roberta Jindry

Francii bude patřit 13. března koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu s jeho hlav­ním hostujícím dirigentem Robertem Jindrou v Rudolfinu. Večer zahájí pocta architektovi Gustavu Eiffe­lovi ve valčíkovém rytmu od Arvo Pärta. Špičkový francouzský klavírista Jean‑Efflam Bavouzet přednese sólo v Ravelově Koncertu G dur s půvabnou valčíkovou střední větou. A do třetice vyslechneme jedinou symfonii francouzského romantického autora Ernesta Chaussona. Večer prostoupený francouzským šarmem začíná ve Dvořákově síni v 19.30 hodin a jeho přímý přenos vysílá ČRo Vltava. Záznam nabídne ČRo D-dur.

Robert Jindra

Pärtova skladba Silhouette, pocta Gustavu Eiffelovi, staviteli ikonické pařížské věže, vyjadřuje pomocí smyčců a bicích nástrojů střízlivou racionalitu, chladnou eleganci, vzdušné křivky a taneční lehkost odvážné stavby i její stavební fáze. Ostatně Pärt se nechal inspirovat architektonickými plány! Silhouette poprvé zazněla v roce 2010 při inauguračním koncertě estonského šéfdirigenta Orchestre de Paris Paava Järviho.

Klavírní koncert G dur zkomponoval Maurice Ravel jako brilantní kus vyzdvihující virtuozitu a uplatnil v něm baskické hudební motivy. Premiéru měl v roce 1932 v Salle Pleyel pod autorovou taktovkou, v podání Orchestre Lamoureux a pianistky Marguerite Long. Stejně jako v dalších Ravelových opusech i v tomto díle se můžeme kochat typickými znaky jeho tvorby, jako jsou vybroušená forma, čistý, jasný a přesný projev i rafinovanost.

Podobně jako Franck napsal i Ernest Chausson jedinou symfonii, podobně jako on ji propojil opakujícím se tématem, model však posunul dál – k dramatičnosti i impresím. Promítl do ní i další kvality, jež mu byly blízké, zejména lyrismus, elegantní projev a rafinovanou formu. Ve všech Chaussonových dílech se dočkáme výrazně krásné, osobité, francouzsky apartní hudby – a je tomu tak rovněž v Symfonii B dur, která měla za autorova řízení premiéru v pařížském Salle Érard v roce 1891.

Program: 

Arvo Pärt (1935)
Silhouette, hommage à Gustave Eiffel (10´)

Maurice Ravel (1875–1937)
Koncert pro klavír a orchestr G dur (30´)          

Ernest Chausson (1855–1899)
Symfonie B dur, op. 20 (35´)

Robert Jindra dirigent
Jean-Efflam Bavouzet klavír

Dvořákova síň Rudolfina, 13. března od 19.30 hod.

Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur ve středu 15. března ve 20.00 hodin,

Jean-Efflam Bavouzet, klavír

Jean-Efflam Bavouzet, foto: B Ealovega

Cenami ověnčený klavírista se může pochlubit bohatou nahrávací a mezinárodní koncertní kariérou. Pravidelně vystupuje s tělesy, jako jsou Cleveland Orchestra, San Francisco Symphony, BBC Symphony, Tokyo Metropolitan Symphony a spolupracuje s význačnými dirigenty (Vladimir Jurowski, Gianandrea Noseda, Yan Pascal Tortelier, Vasilij Petrenko, Ludovic Morlot, Sir Andrew Davis). K hlavním událostem sezony 2021/22 patřila spolupráce s Orchestre de Chambre de Paris, Orchestre National de Lyon, Orchestre Philharmonique de Strasbourg, Royal Liverpool Philharmonic, Stavanger Symphony a Orchestra Haydn Bolzano. V oblasti recitálů umělec zahájil svůj rezidenční pobyt ve Wigmore Hall zaměřený na Debussyho. Předchozí vystoupení klavíristy zahrnovala koncerty v newyorském Lincoln Center a Carnegie Hall s London Philharmonic Orchestra, v koncertní síni Philharmonie de Paris s Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo a na festivalu BBC Proms s BBC Philharmonic Orchestra.

Bavouzet úzce spolupracoval s osobnostmi jako Pierre Boulez, Karlheinz Stockhausen, György Kurtág, Maurice Ohana, Bruno Mantovani a Jörg Widmann. Je proslulý jako příznivec a propagátor málo známé francouzské hudby. Hru na klavír vyučuje na Royal Northern College of Music. V roce 2012 byl na ceremoniálu předávání ICMA (International Classical Music Awards) vyhlášen Umělcem roku.

 

You may also like...