SOCR ČR a UZO: Zavřené obchody se dostávají do kritického stavu, umožněte jejich otevření
Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) a Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb (UZO) jako sociální partneři společně volají po otevření prodejen s nepotravinářským zbožím. Posouvání termínu přímo ohrožuje pracovní místa v nich, přičemž obchod nikdy nebyl významným ohniskem šíření koronaviru. Navíc o co déle bude tento stav trvat, o to větší kumulace zákazníků v prodejnách v předvánočním období hrozí.
„Potřeba otevření prodejen s nepotravinářským zbožím se stává kritickou. Už v minulosti obchod prokázal, že je schopen vytvořit podmínky, které minimalizují riziko šíření koronaviru. Můžeme diskutovat o nastavení limitu počtu zákazníků na prodejní ploše, o dezinfikování prostředí nebo o délce otevírací doby,“ uvedla Renáta Burianová, prezidentka UZO, a dodala: „Mnozí zaměstnanci v obchodech, jejich skladech a logistických centrech rovněž nepříznivě pociťují omezení v městské hromadné dopravě. Mají problémy dostat se včas do práce, či naopak z práce, a to v závislosti na směnách, které mohou začínat brzy ráno nebo se protáhnout do pozdních večerních hodin.“
- Otevření prodejen až v průběhu prosince může způsobit značnou kumulaci nakupujících
- Je zapotřebí nastavit jasná pravidla pro případné rozvolňování protikoronavirových opatření
- Obchodníci vynaložili na zajištění bezpečnosti v prodejnách v souvislosti s koronavirovou nákazou téměř 5 miliard Kč
Podle Tomáše Prouzy, prezidenta SOCR ČR, je zapotřebí maximalizovat dobu prodeje, která zajistí rozložení návštěvnosti obchodů v čase, a sníží tak počet zákazníků v prodejnách. „Vládní opatření týkající se zákazu nedělního prodeje a omezení otevírací doby považuji od začátku za kontraproduktivní. Ukazuje se, že lidé se předzásobují v sobotu, čímž se v prodejnách vytváří o třetinu větší koncentrace lidí. Obdobná situace pak vzniká i v pondělí, kdy si kupující doplňují zásoby. Zbytečně se tak zvyšuje riziko jak pro zákazníky, tak pro zaměstnance obchodů. Čím déle bude vláda otevírací dobu omezovat a čím déle budou uzavřeny obchody s nepotravinářským zbožím, tím větší hrozí následný shluk nakupujících,“ sdělil T. Prouza.
Obchodníci od začátku roku vynaložili na minimalizaci nebezpečí koronavirové nákazy již přes 4,8 miliardy korun. Jde například o pořízení jednorázových rukavic, roušek nebo dezinfekčních roztoků i navýšení počtu zaměstnanců kvůli rychlejší obsluze na pokladnách či častější dezinfekci prodejen. Obchody zaměstnancům poskytují vitamíny a další doplňky stravy, aby posílily jejich imunitu. Ministerstvo zdravotnictví přitom opakovaně potvrdilo, že obchody lze považovat za bezpečné s ohledem na riziko koronavirové nákazy.
„Sektor maloobchodu není zdaleka místem, kde by docházelo k častější nákaze. I přesto musí být mnoho obchodů uzavřeno, a to v předvánočním období, které je pro obchodníky tím nejdůležitějším v roce. S napětím proto čekáme na tolikrát ohlášený, ale zatím stále nepotvrzený scénář uvolňování opatření v dalších týdnech. Bez něj ohrožujeme existenci celých ekonomických sektorů a navíc nesnižujeme napětí a nervozitu spotřebitelů. Lidé kvůli tomu odkládají nákupy, spoří a tím dále prodlužují trvání ekonomické recese,“ shrnul T. Prouza.
Renáta Burianová, prezidentka Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb
Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a viceprezident Hospodářské komory ČR