SOČR pořádá koncert v sále DOX+ věnovaný Karlu Růžičkovi

Symfonický koncert sestavený z hudby komponované i improvizované, koncert, jehož uměleckým garantem je aranžér, skladatel a interpret Tomáš Sýkora, nás zavede na pomezí klasiky a jazzu. Byl koncipován jako pocta legendárnímu pianistovi a skladateli Karlu Růžičkovi. Koncert konaný v pátek 18. září od 19.30 hodin bude historicky prvním, který SOČR pořádá pod střechou multifunkčního sálu DOX+.

Tento unikátní projekt z řady N – Nové horizonty slibuje požitky pro milovníky hudby symfonické i jazzové. Program zahájí skladba Karla Růžičky Lovebird v nové úpravě pro kvarteto jazzových muzikantů a orchestr. Je vystavěná na půdorysu velké jazzové formy typické pro současná bigbandová aranžmá. Následovat bude suita Hidden Songs, kterou napsal Tomáš Sýkora pro vlastní trio a orchestr. Večer završí Grace and Gratitude Medley, Sýkorova orchestrální úprava skladeb z posledního alba saxofonisty Karla Růžičky ml.

Karel Růžička (1940–2016), jehož publicista Lubomír Dorůžka označoval za „grandseigneura“ českého jazzového piana, nebyl v tuzemsku vnímán jako součást jazzového mainstreamu. Nacházel spíš vlastní cestu, přemýšlivou, náročnější. Chtěl posunout nahlížení jazzové hudby jako součásti sféry zábavné, přenést ho do vyšších sfér. Usiloval o to, aby bylo slyšet, že i jazz stojí na pevných principech. Sám ostatně komponoval i skladby mimo jazz a také jeho sóla ve standardech obsahovala harmonická a formová obohacení.

Jeho syn, saxofonista Karel Růžička junior (1973) žije a působí od roku 1994 v New Yorku. De facto tak naplnil sen o odchodu do zahraničí, který provázel jeho otce, byť u něj nakonec převážil názor, že ho v Československu drží příliš mnoho pout. Při častých synových návštěvách Prahy společně vystupovali a nahrávali.

Skladatel, pianista, kapelník, pedagog, producent a aranžér Tomáš Sýkora (1979) komponuje soudobou vážnou hudbu a jazz. Za důležité považuje výrazné melodie, propracovaný zvuk, promyšlenou výstavbu hudební formy a barvu jednotlivých kompozic. Jako učitel ho výrazně ovlivnil právě Karel Růžička; Sýkora pak mj. vytvořil kompletní orchestraci jeho Celebration Jazz Mass.

PROGRAM:

Karel Růžička / Tomáš Sýkora: Lovebird 
Tomáš Sýkora: Hidden Songs Suite
Karel Růžička ml. / Tomáš Sýkora: Grace and Gratitude Medley
Tomáš Sýkora – klavír
Tomáš Liška – kontrabas
Martin Novák – bicí
David Fárek – saxofon

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Štěpánka Balcarová – dirigentka

DOX+, PÁTEK 18. ZÁŘÍ V 19.30 HODIN

Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava 18. 9. 2020 od 19:30.

You may also like...