SOČR připravil další pestrou sezonu, nově bude využívat i koncertní sál v DOX+

V nové koncertní sezoně Symfonického orchestru Českého rozhlasu se mohou posluchači těšit na jména špičkových interpretů, jako jsou Jean‑Guihen Queyras, Ian Bostridge, Benjamin Grosvenor, Adam Plachetka, Ivo Kahánek, Mahan Esfahani, Brad Mehldau nebo Veronika Eberle. Novinkou bude využití koncertního sálu DOX+, kde se uskuteční dva jazzové projekty z řady Nové horizonty, obohacením nesporně budou i novinky ve vlastní dramaturgii – skladby psané přímo pro SOČR nebo díla českých a zahraničních autorů, které se na koncertních pódiích objevují jen zřídka.

Tisková konference, na které byl  představen kompletní program nové koncertní sezony 2020 – 2021, se uskutečnila v úterý 2. června ve Studiu 1 Českého rozhlasu. Osobně se představení zúčastnil i šéfdirigent orchestru Alexander Liebreich.

Návrat do koncertních prostor si po vynucené pauze jistě vychutnáme s novými, dosud nepoznanými pocity. SOČR potěší posluchače dychtící po živě provozované hudbě pestrou nabídkou, do které výrazně promluvil šéfdirigent a umělecký ředitel Alexander Liebreich. Hlavním hostujícím dirigentem zůstává Marek Šedivý, který s orchestrem prodloužil spolupráci na další dva roky, tedy do června 2022.

Jako rezidenční umělec se představí excelentní violoncellista Jean‑Guihen Queyras a mimo jiné od něj uslyšíme „našeho“ Dvořáka. I letos se vedle oblíbených re­pertoárových děl objeví na programu řada méně hraných skladeb, třeba Klavírní koncert Radima Drejsla, který zahraje Karel Košárek, Symfonie Fis dur Ericha Wolf­ganga Kornolda, známého ponejvíce jako holly­woodského skladatele, nebo Brittenův klavírní koncert se skvělým Benjaminem Grosvenorem. Dojde i na premiéry děl, která vznikla přímo na objednávku SOČRu: Kompozice pro cembalo Mahana Esfahaniho od jednoho z našich nejvyhle­dávanějších současných autorů, Miroslava Srnky, Virus, což je koncert pro violu Jitky Hosprové od Zbyňka Matějů, novinkou přispěje také Jana Vöröšová, která zkomponovala skladbu pro SOČR a Dětský pěvecký sbor ČRo a v české premiéře vyslechneme též Houslo­vý koncert Toshia Hosokawy. Jeden z nej­významnějších japonských autorů ho napsal pro houslistku Veroniku Eberle, která skladbu uvede v hamburské Elbphilharmo­nie.

Programy koncertů jsou přehledně uspořádány do čtyř zavedených cyklů. Exkluzivní řada Premium přivede na jeviště hvězdné sólisty i skladby. Hned v prvním koncertu se zaskví Devátá symfonie s Ódou na radost Ludwiga van Beethovena P1. S celým hudebním světem si tak připomeneme 250 let, která uplynula od narození německého klasika. Jeden z nejvýznamnějších britských hudebníků současnosti, tenorista Ian Bostridge provede Sokrata od Erika Satieho P2. Strhující Brad Mehldau, americký jazzový klavírista, bude improvizovat na Bachovu hudbu a v české premiéře zahraje i svůj Klavírní koncert P3. Už zmíněný rezidenční umělec sezony Jean-Guihen Queyras přednese Haydnův koncert i sólo ve Straussově symfonické básni Don Quixote P4.

Atraktivní repertoár nabízí rovněž tradiční řada R – Klasika v Rudolfinu. Dirigent Marek Šedivý zde uvede 2. symfonii ruského klasika Sergeje Rachmaninova, ale také opomíjenou hudbu Radima Drejsla R1. Amerického dirigenta Johna Axelroda si možná pamatujete z roku 2018, kdy zahájil sezonu hudbou Bernsteina a Mahlera; tentokrát přiblíží filmový i symfonický odkaz Ericha Wolfganga Korngolda R2. Cembalista Mahan Esfahani patří mj. k žákům Zuzany Růžičkové a v souladu s jejím přesvědčením a odkazem velmi dbá na propagaci soudobé tvorby; tentokrát to bude přímo dílo premiérové – od Miroslava Srnky R5. Musorgského Obrázky z výstavy i vokální Symfonii zvony uvede bývalý šéfdirigent tělesa Ondrej Lenárd R7. Ve strhujícím Houslovém koncertu č. 2 Bély Bartóka jistě zazáří Elina Vähälä z Finska R8. Čajkovského Pátá symfonie, mimořádně vděčné dílo, přivede do Dvořákovy síně Marka Ivanoviće R11. Závěrečný koncert vyšperkuje vedle Houslového koncertu Toshia Hosokawy také Lyrická symfonie Alexandra Zemlinského R12.

Za řadou K – Komorní se příznivci SOČRu vydají do jedinečného prostředí Anežského kláš­tera. Z členů orchestru se tentokrát jako sólisté představí koncertní mistři Vlastimil Kobrle, Petr Zdvihal a Pavel Ludvík K2 nebo sólotrumpetista Jiří Houdek K3. Ke spolupráci zveme také renomované sólisty, jakými jsou violistka Jitka Hosprová K1, hobojista Vilém Veverka nebo harfistka Kateřina Englichová K4. V neposlední řadě dáme s upřímným potěšením šanci mladým hudeb­níkům, vítězi rozhlasové sou­těže Concertino Praga z roku 2019, klavíristu Janu Čmejlovi, klarinetistce Anně Paulové, laureátce soutěže Pražského jara a zpěváčkům z Dětského pěveckého sboru Čes­kého rozhlasu pod vedením sbormistryně Věry Hrdinkové.

Unikátní a ojedinělé projekty publikum po právu očekává od řady N – Nové horizonty. Dočká se i tentokrát! Čeští jazzmani sdružení kolem klavíristy a skladatele Tomáše Sýkory vzdají spolu se SOČRem poctu legendárnímu skladateli, klavíristovi a pedagogovi Karlu Růžičkovi N1. Neobyčejný zážitek slibuje projekt předního basbarytonisty „Na Broadway s Adamem Plachetkou II“ ve Fóru Karlín N2. Svátkem bude také vystoupení jednoho z nejinspirativnějších jazzových klavíristů současnosti Brada Mehldaua v Rudolfinu N3. A za skvělým jazzovým počinem E.S.T. Symphony v podání skandinávských interpretů a SOČRu se vypravíme do Centra současného umění DOX N4.

SOČR v podzimní části sezony čeká japonské turné, kde v průběhu sedmnácti listopadových dní vystoupí v devíti městech Japonska. V druhé části sezony orchestr odcestuje do Vídně, kde zahrají společně s Bradem Mehldauem ve významném koncertním sále Konzerthaus a dále navštíví Velikonoční festival L. van Beethovena ve Varšavě nebo Dresdner Musikfestspiele. SOČR se představí i na předních českých hudebních festivalech. Hned po úvodním koncertě sezony vystoupí v rámci festivalu Dvořákova Praha a v závěru sezony zavítají na Pražské jaro, Festival Leoše Janáčka a Smetanovu Litomyšl.

Zásadní oporu v umělecké činnosti SOČRu představuje spolupráce s renomovanými společnostmi jako Expobank CZ a.s., která orchestr v nové sezoně podpoří coby oficiální partner. Hlavním mediálním partnerem SOČRu nadále zůstává Český rozhlas Vltava. Dalšími mediálními partnery jsou odborné časopisy Harmonie a Hudební rozhledy, hudební portál KlasikaPlus.cz, Týdeník Rozhlas, zpravodajský portál iRozhlas.cz a Český rozhlas D-dur. Jednotlivé koncerty podpořily Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Nadace Bohuslava Martinů, Forum Karlín a Národní galerie Praha. Pokračovat bude také spolupráce se společností Dachser Czech Republic, partnerem pro přepravu nástrojů.

Přenosy či záznamy koncertů již tradičně nabízejí stanice ČRo Vltava a ČRo D-dur. Řadu audio a video záznamů najdete na orchestrálním webu socr.rozhlas.cz. Vybrané koncerty se dočkají videozáznamu v HD kvalitě na YouTube kanálu Koncerty Českého rozhlasu.

Co příznivce klasiky nesporně potěší, je fakt, že díky podpoře veřejnoprávního rozhlasu se podařilo udržet ceny všech tří abonmá na stejné úrovni, jako tomu bylo v sezoně 2019/20. Dokonce nebudou zvýšeny ani ceny jednot­livých vstupenek na koncertní řady v Rudol­finu a Anežském klášteře.

Předprodej abonentních i dílčích vstupenek bude zahájen v pondělí 8. června. K tomuto datu  si zájemci mohou zakoupit abonentky do prémiové řady P, cyklu R (Klasika v Rudolfinu) i komorního cyklu ve Svatoanežském klášteře (K), stejně jako jednotlivé vstupenky na koncerty z cyklů P, K, N a veřejné generální zkoušky. Jednotlivé vstupenky na koncerty řady R budou do prodeje uvolněny od 22. června.

Foto: Khalil Baalbaki, Bartek Barczyk, Petr Horník,

You may also like...