SOČR vystoupí s famózním houslistou Chačatrjanem

Na abonentním večeru 18. října vyslechnete v podání rozhlasových symfoniků, jejich šéfdirigenta a Pražského filharmonického sboru dvě skladby s duchovním poselstvím (Mendelssohn-Bartholdy, Stravinskij). Po přestávce pak dojde na hold houslím a mistrovi tohoto nástroje. Arménský umělec Sergej Chačatrjan zahraje Brahmsův Koncert D dur. Program vysílá v přímém přenosu ČRo Vltava, ze záznamu ho nabídne ČRo D-dur.

Pražský filharmonický sbor je častým hostem rozhlasových symfoniků. Krásné, barevné hlasy a citlivý projev jeho členů se skvěle uplatní jak v Žalmu 43 „Richte mich, Gott“ Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, tak ve Stravinského Žalmové symfonii. Tady bude orchestr specificky obsazený, tím pádem jedinečně a docela komorně znějící (jen hluboké smyčce, dechové nástroje, dva klavíry a bicí). Dílo nese pečeť strohé věcnosti a jeho duchovní poselství je osobité, nevšední, každopádně sváteční. 

Sergeje Chačatrjana už známe z  dřívější spolupráce se SOČRem. Jeho provedení Šostakovičova 1. houslového koncertu v září 2019 bylo ohromující. Na jarního Brahmse roku 2020 ze známých důvodů nedošlo, ovšem sliby se mají plnit – a v rozhlasovém orchestru se o to snažíme. Byla by věčná škoda nechat si ujít skvostné dílo světové literatury, věnované jednomu z nejuznávanějších houslistů své doby Josephu Joachimovi, a neslyšet ho v přednesu jednoho z nejpozoruhodnějších houslistů současnosti. Vždyť Sergej Chačatrjan, rodák z arménského Jerevanu, vyhrál v roce 2000 Mezinárodní houslovou soutěž Jeana Sibelia v Helsinkách, čímž se stal nejmladším držitelem zlaté trofeje v historii soutěže, a o pět let později zvítězil v Soutěži královny Alžběty v Bruselu. Neméně ohromující jsou jména orchestrů a dirigentů, s nimiž spolupracoval. 

Slavnostní charakter večera podtrhne skutečnost, že nad ním převzal záštitu J. E. Ashot Hovakimian, velvyslanec Arménské republiky v ČR a že je věnován 30. výročí nezávislosti Arménské republiky. 

PROGRAM:

Sergej Chačatrjan, Foto: Marco Borggreve

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
Žalm 43 „Richte mich, Gott“, op. 78, č. 2

Igor Stravinskij (1882–1971)
Žalmová symfonie     

Johannes Brahms (1833–1897)
Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 77      

Alexander Liebreich – dirigent
Sergej Chačatrjan – housle
Pražský filharmonický sbor
Lukáš Vasilek – sbormistr

Rudolfinum, 18. 10.2021, od19.30 hod., přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava.

Foto: Vojtěch Brtnický, Petra Hajská, Daniel Havel

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...