Špatný rok pro českou ekonomiku – propad HDP se prohloubil

„Český statistický úřad dnes zveřejnil zpřesněné údaje o vývoji hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí. Bohužel se však jen potvrdilo to, co už naznačoval předběžný odhad – česká ekonomika má vážné problémy. Podle zpřesněného odhadu klesl HDP ve 3. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 0,7 %. Tento propad je dokonce ještě větší, než původně odhadovaný mezičtvrtletní pokles o 0,3 % a meziroční o 0,6 %. Jako jediná země EU se tak Česká republika stále nevrátila na svou úroveň z doby před pandemií covid,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„Jedním z řady problémů, které stojí za poklesem HDP, je slabá domácí poptávka. Výdaje na konečnou spotřebu domácností klesly ve třetím čtvrtletí meziročně o 2,3 %. Reálné příjmy domácností totiž klesají, a ty pochopitelně šetří. Při bližším pohledu dle zatím jediných dostupných údajů za 2. čtvrtletí se reálné příjmy domácností meziročně snížily o 4,1 % a reálná spotřeba domácností meziročně poklesla dokonce o 7,3 %. Domácnosti se tedy snaží omezovat výdaje a často nakupují pouze zcela nezbytné zboží. Důkazem je v tomto směru i vývoj maloobchodních tržeb, které nepřetržitě klesají již sedmnáct měsíců v řadě. S tím souvisejí i obavy Čechů z dalšího ekonomického vývoje. V současné situaci je pro ně totiž nejdůležitější pokrýt náklady spojené s bydlením. Ovšem i lépe situované domácnosti neutrácejí a raději si vytvářejí rezervy pro budoucnost. Míra úspor domácností tak ve 2. čtvrtletí dosáhla 18,8 %, což je o 2,9 procentního bodu více než před rokem,“ komentuje Petr Kymlička.

„Letošní rok se do ekonomické historie České republiky zapíše černým písmem. Ministerstvo financí předpokládá, že HDP letos poklesne o 0,5 % a v roce 2024 poroste jen o 1,9 %. Česká národní banka uvádí ve své prognóze pokles HDP za tento rok o 0,4 %. S ní se shoduje i Mezinárodní měnový fond, který predikuje pokles české ekonomiky rovněž o 0,4 % a pro příští rok pozvolný nárůst o 1,2 %. Na předpandemickou úroveň se tak česká ekonomika letos určitě nedostane,“ upřesňuje Petr Kymlička.

You may also like...