Společnost Dyson připravuje výrobu ventilátorů, připojuje se k boji proti Covid-19

Technologická společnost Dyson, která se dosud zaměřovala na vývoj výrobků pro domácnost, vyrazila do boje proti nemoci Covid-19. Zakladatel James Dyson oznámil, že ve spolupráci s britskou vládou je firma připravena začít vyrábět plicní ventilátory, jež pomáhají dýchat pacientům, kterým selhávají plíce v důsledku napadení organismu novým koronavirem.

Nemocnice stojí v první linii ve válce proti onemocnění Covid-19 a hrdinové v podobě lékařů, zdravotních sester a pečovatelek bojují za záchranu životů. Den co den pomáhají pacientům zotavit se z následků, které způsobil nový koronavirus. Stejně jako v každé bitvě, i zde existuje řada překážek, jež je třeba překonat. V tomto případě mezi ně patří především nedostupnost základního lékařského vybavení, zejména omezená kapacita plicních ventilátorů. Ty pomáhají při vážném průběhu onemocnění, kdy pacient již není schopen sám dýchat. Ventilátorů je však v současné době značný nedostatek, a to jak ve Velké Británii tak i dalších zemích po celém světě.

„S ohledem na to, že mi před deseti dny zavolal premiér Boris Johnson, přesměrovali jsme zdroje společnosti Dyson a spolu s TTP (Technology and Product Developement) jsme začali pracovat na návrhu a vybudování zcela nového ventilátoru. Toto zařízení s názvem CoVent lze vyrábět rychle, efektivně a ve velkém objemu. Je navrženo tak, aby řešilo specifické potřeby pacientů s Covid-19 a je vhodné pro různá klinická prostředí,“ uvádí vynálezce a zakladatel společnosti James Dyson. Přiznává, že hlavní výzvou bylo, jak navrhnout a dodat nový, sofistikovaný lékařský produkt v daném objemu a v extrémně krátkém termínu. „Závodíme nyní s časem a snažíme se přístroj dostat v co nejkratší době do výroby,“ dodává.

Čerpali z bohatých zkušeností v oblasti výroby čističek vzduchu

Jádrem nového zařízení je Motor Dyson Digital. Jeho konstrukce je optimalizována tak, aby měla velmi vysokou úroveň vnitřní bezpečnosti, takže je motor obzvláště vhodný pro průmyslovou, velkoobjemovou výrobu. Zařízení je navrženo za účelem dosažení vysoce kvalitního přívodu vzduchu, aby byla zajištěna jeho bezpečnost a účinnost. Společnost stavěla na základě odborných znalostí v oblasti výroby čističek vzduchu, které poskytují vysoce kvalitní filtraci ve velkoobjemových výrobcích.

Protože jsou ventilátory regulovaným produktem, Dyson a TTP budou spolupracovat s MHRA (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) a vládou, aby bylo zajištěno schválení výrobku a výrobního procesu. „Obdrželi jsme počáteční objednávku na 10 tisíc jednotek od vlády Spojeného království, které budeme dodávat na základě partnerského modelu spolupráce ‚open book‘. Také hledáme způsoby, jak produkt zpřístupnit na mezinárodní úrovni. Jsem hrdý na to, čeho dosáhli inženýři společnosti Dyson a naši partneři v TTP. Těším se, až co nejdříve uvidím toto nové zařízení ve výrobě a v nemocnicích. Zjevně prožíváme období vážné mezinárodní krize, proto daruji 5 tisíc přístrojů v rámci mezinárodní pomoci, z nichž tisíc půjde do Spojeného království,“ doplnil James Dyson a dodal, že o dalším pokroku bude společnost veřejnost informovat.

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...