Společnost Kofola se stala majitelem Pragerových sadů Libina

V říjnu loňského roku oznámila společnost Kofola ČeskoSlovensko svůj záměr stát se majitelem jabloňových sadů na úpatí Nízkého Jeseníku. Transakce nabyla v těchto dnech platnost a sady v Libině se staly další součástí rodinné nápojářské firmy.

Tomáš Jendřejek

Přes svou dceřinou společnost PRAGEROVY SADY LIBINA s.r.o. vlastní Kofola bezmála 60 hektarů sadů na Úsovsku. Odkoupila je od společnosti ÚSOVSKO a. s, od níž už v minulosti odebírala jablka pro výrobu čerstvých šťáv UGO.

„Sadaři v Česku nemají snadnou situaci. My se rozhodli s nimi úzce spolupracovat a díky tomu zas o trochu lépe porozumět další významné surovině potřebné pro naše nápoje,“ říká Tomáš Jendřejek, jeden ze zakladatelů Kofoly, který dostal její zemědělskou divizi na starosti.

Transakce byla dokončena v polovině ledna, ale už na podzim loňského roku pomáhali zaměstnanci rodinné nápojářské firmy v sadech se sklizní. V listopadu pak společně se zkušenými sadaři vysadili nové jablečné odrůdy, ideální pro výrobu ciderů.

„Před téměř třemi lety jsme projeli Normandii a seznámili se s velkým množstvím sadařů, kteří nám předali důležité know-how pro pěstování speciálních hořkosladkých odrůd jablek. Odrůdy, které jsme tehdy vybrali, vyrůstaly poslední dva roky v ovocné školce na Moravě. Odtud jsme je v listopadu převezli a vysadili v našich nových sadech,“ prozrazuje Alexandros Samaras, jednatel F.H. Prager, dceřiné společnosti Kofoly, která právě řemeslné cidery vyrábí.


Tři roky bude trvat, než tyto jabloně začnou plodit. „Máme dost času na to poznat sadařské umění a naučit se ho. Ciderové odrůdy nyní musíme dovážet z Anglie nebo Francie. Ale vzhledem k tomu, jak zdatní pěstitelé jsme v Česku vždycky byli, věřím, že se nám do budoucna podaří zajistit si tuto odrůdu lokálně,“ uzavírá Tomáš Jendřejek.

Společnost Kofola ČeskoSlovensko je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů s jedenácti výrobními závody na pěti evropských trzích. Od roku 2010 se intenzivně zabývá udržitelnými tématy, jako jsou ochrana vody, minimalizace odpadů či uhlíková neutralita. V rámci své obalové strategie ctí princip R-R-R (reduce – reuse – recycle) a preferuje obaly s nižší uhlíkovou stopou (velkokapacitní KEGy, vratné sklo, recyklovaný PET). Zaměřuje na lokální dodavatele, kteří jsou schopni zaručit prvotřídní kvalitu zboží a díky nimž podporuje ekonomiku v místě, kde podniká. V Rajecké dolině a v okolí Ondrášova vytváří BIO lokality certifikované pro volný sběr bylin. Znovuobnovuje síť výkupen, kde byliny od místních sběračů a pěstitelů vykupuje a následně využívá nejen do Kofoly, ochucených vod Rajec, ale i do čajů LEROS. Věnuje se i problematice zadržování vody v krajině. Na Slovensku založila neziskovou organizaci Kvapka Rajeckej doliny.

You may also like...