Vánoční výstava ovoce v pražském Domě ochránců přírody

Od čtvrtka 1. prosince 2022 si můžete prohlédnout výstavu v pražském Domě ochránců přírody věnovanou plodům starých odrůd ovocných stromů. Hlavním tématem výstavy jsou zimní odrůdy jádrovin. Výstava končí v sobotu 3. prosince. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Vstup je zdarma. 

Na výstavě si můžete prohlédnout zajímavé staré zimní odrůdy, které i při běžném skladování vydrží minimálně do Vánoc, některé do Velikonoc i déle. Máme připravenou kolekci několika desítek zimních jablek a také zajímavé odrůdy hrušek, a to i v sušené podobě delikatesních křížal. V této formě můžete ochutnat věhlasné belgické hrušky jako je Boscova či Charneuská, které se také říká Fíkovka.

K typické barvě vánoční tradice patří červená barva. Krásným a chutným vánočním jablkem je Hvězdnatá reneta. Tato reneta je pojmenovaná podle hvězdnatých lenticel, které půvabně pokrývají jasně červeně zbarvenou slupku. Méně známou odrůdou je odrůda Jeptiška. Své synonymum Železné jablko si vysloužilo díky své trvanlivosti. Jde o prastarou, chuťově sladkou odrůdu, která byla pěstována v německých zemích již v 16. století.


Vystavujeme i další pozoruhodné české krajové odrůdy, které řadíme do prioritních záchranných sortimentů. Běžně se již nepěstují a z krajiny prakticky vymizely. Z Plzeňského kraje, z Domažlicka uvidíte odrůdu Hetlina, která vydrží bez zvláštních nároků na skladování až do sklizně prvních třešní. 

Každý den výstavy je připraven zajímavý doprovodný program (zimní odrůdy jádrovin, roubování, zpracování  na šťávy a sirupy a také  vánoční zvykoslovné předměty z ovoce).

Na výstavě bude tradičně i pomologická poradna, kam můžete přinést své staré odrůdy jablek či hrušek k určení.

Můžete nás navštívit v Praze, v Michelské 5, zastávka MHD Michelská. Podrobné informace o výstavě, o mnoha starých ovocných odrůdách, o genofondových plochách a dalších ovocnářských tématech průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.

Výstava se koná díky laskavé podpoře Městské části Praha 4 a Magistrátu hlavního města Prahy. Výstava je součástí celostátního programu ČSOP Oživení starých odrůd. Dále nás podporují Lesy České republiky, s.p., generální partner Národního programu Ochrana biodiverzity, Nadace Ivana Dejmala, Ministerstvo životního prostředí  a Ministerstvo zemědělství.

You may also like...