Stromem roku Prahy 6 se stal dub letní u zámku Veleslavín

Anketa Strom roku Prahy 6 zná svého vítěze. V hlasování občanů získal první příčku dub letní v parku u zámečku Veleslavín. Do zámeckého areálu, který je ve správě státu, veřejnost dlouhodobě nemá přístup. Městská část Praha 6 však spolu s místními obyvateli usiluje o jeho trvalé otevření.

Vítězný dub letní se nachází v areálu zámku Veleslavín, který je ve vlastnictví Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Zámecký areál je – navzdory opakovaným námitkám městské části Praha 6 i místních obyvatel – veřejnosti trvale nepřístupný. „Zvolení tohoto krásného stromu jen podtrhává dlouholetou snahu nás a místních, aby do areálu veleslavínského zámku měla veřejnost přístup. Byla by přece škoda, pokud by Strom roku Prahy 6 lidé nemohli vidět na vlastní oči,“ přibližuje starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a doplňuje: „Vedeme v této otázce jednání s ÚZSVM a troufám si říci, že také díky jeho vstřícnosti je vše na dobré cestě.“

Přibližně pětadvacet metrů vysoký dub letní obdržel v závěrečném kole ankety Strom roku Prahy 6 celkem 70 hlasů. Přízeň hlasujících získal mimo jiné díky své majestátní koruně o průměru 25 metrů a kmeni o obvodu 350 centimetrů. Strom je hnízdištěm ptactva a má nadprůměrnou sadovnickou hodnotu. 

V těsném závěsu – se ziskem 69 hlasů – skončil na druhém místě 14 metrů vysoký buk lesní, který se nachází u podchodu Diskařskou ulicí na Břevnově. Vzhledem k minimálnímu rozdílu v počtu hlasů tak Praha 6 ocení první i druhý strom v pořadí ankety. „Jak vítězný dub na Veleslavíně, tak buk na Břevnově, který nakonec skončil těsně druhý, patří k chloubám naší městské části, proto si ocenění zcela jistě zaslouží,“ dodává starosta Ondřej Kolář.

V závěrečném kole ankety Strom roku Prahy 6 se sešlo celkem 339 platných hlasů. Prvním dvěma nejúspěšnějším stromům plánuje městská část opatřit čestnou plaketu, která kolemjdoucím připomene, o jak významné dřeviny se jedná. Veleslavínský dub letní si budou moci lidé na vlastní oči prohlédnout v sobotu 2. října v rámci akce Den architektury, kdy se zámek na Veleslavíně výjimečně otevře návštěvníkům.

You may also like...