Studie novoročních předsevzetí: Finanční cíle vítězily před hubnutím a kondicí

Průzkum, který provedla sociální investiční síť eToro, mezi 2 000 Čechy, zjistil, že na rok 2023 si plánovalo dát novoroční předsevzetí 52 % Čechů. Přičemž 49 % se zaměřilo na zdraví a pohodu, a 41 % na finanční cíle, což je výrazně před kondicí a osobním rozvojem, které dosáhly 30 %. Finanční cíle zaznamenaly velký nárůst v prioritách Čechů pro rok 2023 ve srovnání s tím předešlým, kdy je uvedlo pouze 32 %.

Nejčastější finanční cíl pro rok 2023 byl začít si přivydělávat a zvýšit tak svůj příjem (44 %), hned v závěsu dodržet stanovený rozpočet (38 %) a šetřit na velkou životní událost jako je např. auto nebo dům (34 %). I pro loňský rok byl první přivýdělek (46 %) na prvním místě a za ním následovala motivace vytvořit si nouzové úspory (42 %).

Sam North, analytik společnosti eToro, uvedl: „Krize životních nákladů dominuje hlavním zprávám a zjevně nutí lidi více přemýšlet o tom, jak vycházet s penězi. Extra přivýdělek a tvorba rozpočtu jsou vždy oblíbená předsevzetí, a skutečnost, že byly nejčastějším novoročním předsevzetím pro rok 2023, kdy na domácnosti doléhali prudce rostoucí náklady, vypovídá o mnohém. Češi se zjevně chystali bojovat a zlepšit způsob, jakým hospodaří se svými penězi, místo toho, aby strkali hlavu do písku.“

Z průzkumu také vyplývá, že finanční předsevzetí jdou nejsnáze dodržet. Za rok 2022 ho dodržovalo po dobu tří měsíců a více 79 % Čechů, což je více než u jakéhokoliv jiného typu předsevzetí. Třetině Čechů (36 %) se nepodařilo svá finanční předsevzetí dodržet, protože jim to nedovolovaly rostoucí účty za domácnost (62 %), inflace snižující disponibilní příjem a příliš mnoho výdajů k pokrytí (48 %).

Studie zjistila, že o tento typ předsevzetí vzrostl ve srovnání s předminulým rokem největší zájem, a to o devět procentních bodů.

Nejobtížnější pro Čechy jsou předsevzetí typu fitness a zdraví s pohodou, přesto oba cíle zvládlo držet po dobu 3 měsíců a déle 58 % Čechů. Průzkumu eToro také odhaluje, že kondici (58 %) a osobní rozvoj (50 %) řeší nejčastěji nejmladší věková skupina z průzkumu ve věku 16 – 24 let. Naopak zdraví a pohodu si volí nejstarší věková skupina z průzkumu 55 – 65 %. Finanční předsevzetí si nejčastěji dává produktivní skupina (41 %) ve věku 25 – 34 let.

Respondenti byli také dotázáni na některá z nejneobvyklejších předsevzetí, která si dali v minulých letech, včetně předsevzetí sbírat odpadky na zemi při procházce se psem, cíl uběhnout 10 km, snaha o to nepřibrat na váze více, než v minulém roce, touha najít si životní lásku nebo přání naučit se čarovat.

North ze společnosti eToro dodává: ‚‚Všichni jsme si někdy dali předsevzetí, která jsme nakonec z nějakého důvodu nedodrželi. Často je to proto, že si zvolíme něco, co je příliš ambiciózní nebo jednoduše nesplnitelné. Trik může spočívat v tom, že si stanovíte více menších, lépe dosažitelných cílů, například, že každý měsíc ušetříte nějaké peníze – nezáleží na tom kolik. Pokud se vám to zdá příliš snadné, řekněte si, že se zaměříte na 1000 Kč měsíčně. A zvyšujte laťku tak dlouho, dokud nedosáhnete na úroveň, která vám vyhovuje.‘ 

Nejčastější novoroční předsevzetí (možnost více odpovědí) 

 

Typ předsevzetí

2023

2022

1.

Zdraví a pohoda

49 %

48 %

2.

Finanční cíle

41 %

32 %

3.

Fitness

30 %

31 %

4.

Osobní rozvoj

30 %

30 %

5.

Sociální/Rodinné cíle

23 %

20 %

6.

Cíle zaměřené na vztahy

20 %

18 %

7.

Hobby / zájmové cíle

19 %

16 %

8.

Profesní

17 %

14 %

9.

Ostatní

2 %

2 %

You may also like...