Supraphon připomíná 90.výročí narození jednoho z největších klavíristů Ivana Moravce

Ivan Moravec, mnohými považovaný za největšího českého klavíristu 20. století, by se 9. listopadu dožil 90 let. Vydavatelství Supraphon připomíná toto významné výročí vydáním dosud nejrozsáhlejší kolekce Mistrových nahrávek pod názvem Portrait. Na 11 CD jsou pohromadě nejvýznamnější i unikátní snímky pořízené mezi léty 1962-2000 pro Supraphon a americké nahrávací společnosti. DVD představuje umělce prostřednictvím dokumentu a dosud nevydaných nahrávek z archivu ČT. Kolekce vychází v pátek 23. října.

Výsadní postavení Ivana Moravce mezi světovou klavírní špičkou bylo v roce 1998 deklarováno jednoznačně, když společnost Philips vydala 2CD s jeho nahrávkami v reprezentativní ediční řadě „Great Pianists of the 20th Centry“. Britský časopis Gramophone označil Moravce za „Klavíristu všech klavíristů“, francouzský časopis Repertoire o něm hovoří jako o „nejpřísněji střeženém tajemství světa klasické hudby.“ Celý hudební svět si 9. listopadu připomene 90. výročí narození velkého umělce.

„Takové výročí jsme prostě nemohli minout bez povšimnutí. Ivan Moravec nahrával pro několik především amerických labelů a jeho snímky jsou tak dost rozptýlené a často nedostupné. Tohle byla velká příležitost pro velkou věc. Společně s paní Zuzanou Moravcovou a klavíristou Janem Bartošem se nám podařilo sestavit kolekci, která je skutečným Moravcovým portrétem. Je tam jeho stěžejní repertoár, ale i unikátní snímky, které na CD dosud nikdy nevyšly. Dali jsme si velkou práci s dohledáním co nejpůvodnějších zdrojů a ošetřením zvuku; kde to bylo možné, šli jsme do původních analogových pásů a pár snímků jsme dokonce museli přepsat z gramofonové desky, protože jiný zdroj neexistuje. Většina nahrávek tady je v lepší zvukové kvalitě než kdy dřív.“, říká k projektu šéfproducent klasické hudby Supraphonu Matouš Vlčinský.

Velká část snímků pochází z odkazu společnosti Connoisseur Society ze 60. let, dále jsou zde nahrávky pořízené pro Supraphon, Dorian, Nonesuch a Vox.  Kolekce zahrnuje kompletní Moravcův repertoár z Beethovena, Schumanna, Debussyho, sólového Francka, Janáčka či z Chopinových Mazurek. Nahrávky doplněné detailně zpracovaným bookletem skýtají jedinečnou možnost zahlédnout interpretační vývoj Ivana Moravce od počátku 60. let až ke sklonku milénia. Unikátní materiál skýtá i DVD – od nejstarších televizních snímků s Ivanem Moravcem po zdařilý hodinový dokument o umělci ve vrcholném období jeho umělecké dráhy. „Patřím k těm šťastným, kdo mohli Ivana Moravce poznat osobně. Myslím, že dokument i nahrávky samotné skutečně věrně vypovídají o tom, jaký to byl velký umělec a výjimečný člověk; jsou velmi osobní až intimní a dotýkají se srdce posluchačů. Chtěli jsme tímto portrétem zprostředkovat blízké setkání s Ivanem Moravcem.“, dodává Matouš Vlčinský.

Portrait přináší ve vysoké zvukové kvalitě více než 17 hodin záznamů Ivana Moravce, jehož klavírní umění obdivují posluchači po celém světě. 

MULTILINK: https://lnk.to/IvanMoravecPortrait

Biografie: Ivan Moravec (9. listopadu 1930 Praha – 27. července 2015 Praha) patří vedle Rudolfa Firkušného k nejvýznamnějším představitelům českého klavírního umění 20. století. Umělecky vyrůstal na Pražské konzervatoři, Hudební fakultě AMU a na mistrovských kurzech u Artura Benedetti Michelangeliho (1957, 1958). V Londýně debutoval sólovým recitálem ve Wigmore Hall a Prokofjevovým Klavírním koncertem č. 1 s Philharmonia Orchestra a dirigentem Gunnarem Staernem v Royal Festival Hall.

Na základě úspěchu koncertů byl v roce 1962 pozván k natočení prvních desek pro americkou společnost Connoisseur Society. V Praze debutoval s Českou filharmonií a Karlem Ančerlem a v roce 1964 jej dirigent Georg Szell a Cleveland Orchestra pozvali ke koncertům v Clevelandu, Hartfordu a newyorské Carnegie Hall. Od té doby vystupoval Ivan Moravec v USA pravidelně na recitálech a s významnými orchestry. Byl hostem mnoha prestižních mezinárodních festivalů (Montreux, Salzburg, Edinburgh, Aldenburgh, Schleswig-Holstein, Tanglewood, Blossom, Ravini, New York, na Pražském jaru vystoupil celkem jednadvacetkrát), opakovaně koncertoval v Japonsku i Austrálii.

Ivan Moravec spolupracoval s řadou nejvýznamnějších světových dirigentů (Karel Ančerl,  Jiří Bělohlávek, Herbert Blomstedt, Mariss Jansons, Kurt Masur, Zubin Mehta, Erich Leinsdorf, Libor Pešek, Simon Rattle, Leonard Slatkin, Martin Turnovský, Franz Welser-Möst, David Zinman a další) a orchestrů (Boston Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, The Cleveland Orchestra, The New York Philharmonic, The Philadelphia Orchestra, San Francisco Symphony, Berliner Symphoniker, City of Birmingham Symphony Orchestra, Concertgebouw Amsterdam, Česká filharmonie, Gewandhaus Leipzig, Scottish Chamber Orchestra, Tonhalle Orchester Zürich a mnoho dalších).

Umění Ivana Moravce je zachyceno na mnoha nahrávkách pořízených pro Connoisseur Society, Supraphon, Nonesuch, Dorian, Vox a Hänssler Classics. Řada z nichž byla oceněna mezinárodní kritikou a nominována na cenu Grammy. Výběr z těchto snímků zařadila společnost Philips do antologie „Velcí pianisté 20. století“. Nepřehlédnutelný je i jeho odkaz pedagogický; působil jako profesor na HAMU v Praze (1969-2014), kde mezi jeho nejvýraznější žáky patřila Jaroslava Pěchočová a Jan Bartoš, a mladým klavíristům z celého světa se věnoval na mistrovských kurzech. Společně s největšími klavíristy své doby (R. Firkušný, E. Gilels, M. Uchida, L. Fleisher ad.) byl opakovaně zván do poroty světových interpretačních soutěží – kromě nejprestižnější Soutěže Královny Alžběty v Bruselu (1978, 1983, 1987) také v Leedsu, ve Vídni a Washingtonu.

Roku 2000 obdržel z rukou prezidenta republiky státní vyznamenání za zásluhy o kulturu, Karlova univerzita ho v tomtéž roce vyznamenala prestižní mezinárodní cenou Karla IV. Na Mezinárodním hudebním veletrhu MIDEM obdržel Ivan Moravec prestižní Cannes Classical Awards 2002, roku 2004 mu pak byla udělena cena České hudební rady za celoživotní uměleckou práci a propagaci české hudby.

Celé znění citátu z časopisu Gramophone v originále:

„The pianist´s pianist. The quiet wisdom of Ivan Moravec is evident in both the man and his music-making.“

You may also like...