Szentendre je město umělců, kostelů a marcipánu

Maďarské město Szentendre najdete několik kilometrů severně od Budapešti. Město je jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v Maďarsku a turistika patří k nejdůležitějších zdrojů příjmů města.

Ve městě vždy žili lidé různých národností a různého vyznání. Najdeme zde proto kostely katolické, protestantské i pravoslavné. Synagoga již zanikla, dnes se v centru města nachází jen židovská modlitebna.

Szentendre je ráj pro umělce. Město zažívá více slunečního svitu než kterékoli jiné město v Maďarsku. Možná i proto se stalo domovem početné komunity umělců. Dnes jich tu žije a tvoří kolem dvou set a mnozí z nich tu svá díla návštěvníkům představují v galeriích, muzeích či přímo ve svých uměleckých dílnách.

Populárním místem k navštívení je Muzeum marcipánu (Szamos Marcipán Múzeum), kde můžete nahlédnout na nejrůznější výtvory z této suroviny, například marcipánový maďarský parlament, lokomotivu, kočár, různé ulice, zvířátka a postavičky. Pod společnost patří také přes ulici ležící cukrárna, kde si marcipán nebo národní maďarskou sladkost Isler můžete koupit.

Szentendre je mezi turisty velmi oblíbené a zejména v letních měsících tu některé ulice takřka praskají ve švech kvůli velkému počtu návštěvníků. Přesto ale stačí lehce se vzdálit od hlavních ulic a náměstí a najednou i vy ucítíte onen klid, který sem vábí maďarské umělce.

Foto: Petr Brodecký

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...