Světová premiéra BMW Art Car od Julie Mehretu v pařížském Centre Pompidou

V pařížském Centre Pompidou se veřejnosti poprvé představuje 20. automobil BMW Art Car. Projekt, který navrhla renomovaná newyorská umělkyně Julie Mehretu, transformuje závodní vůz BMW M Hybrid V8 do podoby performativního uměleckého díla a navazuje tak na dlouholetou tradici BMW Art Cars a automobilových závodů. Jen několik týdnů po světové premiéře ve francouzském hlavním městě se nejnovější přírůstek do legendární sbírky automobilů BMW Art Car zúčastní vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans.

„Celý projekt BMW Art Car je o invenci, o představivosti, o posouvání hranic možného. Na tento vůz nepohlížím jako na výstavní exponát. Vnímám ho jako závodní automobil, který pojede v Le Mans. Je to performativní obraz. Moje BMW Art Car vzniklo v úzké spolupráci s týmy ze světa motorsportu a konstruktéry,“ říká Julie Mehretu. „BMW Art Car bude hotové až poté, co projede cílovou rovinkou.“

Spolupráce mezi BMW a Julií Mehretu zahrnuje také společný závazek k sérii mediálních workshopů PanAfrican Translocal Media Workshops pro filmaře, které budou v letech 2025 a 2026 probíhat v různých afrických městech a vyvrcholí velkou výstavou v Zeitzově muzeu současného afrického umění v Kapském Městě.

„BMW Art Cars jsou důležitou součástí našeho globálního kulturního závazku. Již téměř 50 let spolupracujeme s umělci, kteří jsou fascinováni mobilitou a designem, stejně jako technikou a motorsportem. Vize závodního vozu od Julie Mehretu je mimořádně významným příspěvkem do naší sbírky BMW Art Cars,“ řekl Oliver Zipse, předseda představenstva BMW AG. „Julie Mehretu vytvořila víc než jen úžasný Art Car. Její nápady se staly impulzem k tomu, abychom rozšířili kulturní angažovanost našich automobilů Art Cars a podpořili tak kreativitu mladých umělců v Africe.“


Vz
niká performativ malba.

Ústředními motivy v tvorbě Julie Mehretu vždy byly prostor, pohyb a energie. Při navrhování 20. vozu BMW Art Car poprvé převedla dvojrozměrný obraz do trojrozměrné podoby, čímž se jí podařilo zhmotnit dynamiku. Jako výchozí bod pro svůj design použila Julie Mehretu barvy a tvary ze svého monumentálního obrazu „Everywhen“ (2021–2023). Dílo je v současné době k vidění na autorčině velké retrospektivní výstavě v Palazzo Grassi v Benátkách a poté se stane součástí stálé sbírky Muzea moderního umění (MoMA) v New Yorku, které jej získalo darem.

Jeho abstraktní vizuální podoba je výsledkem digitálně upravených fotografií, které jsou překryty několika vrstvami bodových mřížek, neonových barevných čar a černých bodů charakteristických pro tvorbu Julie Mehretu. „V ateliéru, kde jsem měla model BMW M Hybrid V8, jsem jen tak seděla před obrazem a říkala si: Co by se stalo, kdyby toto auto jako by projelo tím obrazem a stalo se jeho součástí?“ říká Julie Mehretu. „Vznikla tak myšlenka udělat jakýsi remake, kombinaci obrazu a automobilu. Pořád jsem měla před očima, jak se malba do auta jakoby vpíjí. Dokonce i maska chladiče obraz vdechovala.“ 

Automobily BMW Art Car s Le Mans historií se setkávají na přehlídce Concorso d’Eleganza.

Splynutí obrazu a automobilu bylo realizováno za použití 3D mapování,s jehož pomocí byl motiv přenesen na obrysy automobilu. Propracované fólie umožňují, aby se hotový automobil BMW M Hybrid V8 zúčastnil závodu 24 hodin Le Mans. Jezdci BMW Motorsport Sheldon van der Linde (ZA), Robin Frijns (N) a René Rast (D) pojedou 15. června na okruhu Circuit de la Sarthe s dvacátým BMW Art Car se startovním číslem 20. Stejně jako oni se na závod těší i Julie Mehretu: „Šla jsem se podívat na závod BMW M Hybrid V8 v Daytoně a ten zážitek byl úchvatný. Designéři, inženýři, odborníci na aerodynamiku a mnoho dalších kreativních myslí pracuje na tom, aby z tohoto automobilu dostali maximum. Když teď vyjede na závodní dráhu, splní se tolik snů najednou.“

Před samotným závodem v Le Mans se BMW Art Car od Julie Mehretu objeví na přehlídce Concorso d’Eleganza ve Villa d’Este u jezera Como. V pořadí 20. BMW Art Car představí v rámci výstavy historických vozidel, kterou pořádá BMW Group a Grand Hotel Villa d’Este, sama Julie Mehretu. Její dílo bude vystaveno v areálu Villa Erba společně s automobily BMW Art Cars od Alexandera Caldera (1975), Franka Stelly (1976), Roye Lichtensteina (1977), Andyho Warhola (1979), Jenny Holzer (1999) a Jeffa Koonse (2010), které si svou závodní premiéru odbyly rovněž v Le Mans. Julie Mehretu bude o vzniku dvacátého BMW Art Car hovořit v neděli 26. května 2024 v rámci umělecké besedy s Adrianem van Hooydonkem, šéfem BMW Group Design.

Inspirace pro mladé umělce: workshopy PanAfrican Translocal Media Workshops.

Od začátku byla spolupráce mezi BMW a Julií Mehretu koncipována nad rámec automobilu. Ta po závodě 24 hodin Le Mans vyvrcholí projektem pro začínající umělce na africkém kontinentu nazvaném PanAfrican Translocal Media Workshops. Partneři se společně zaměřují na tvůrčí potenciál napříč africkým kontinentem, kde BMW Group již více než 50 let přispívá ke společenské odpovědnosti vzdělávacími projekty.

Julie Mehretu a Mehret Mandefro, na cenu Emmy nominovaná producentka, spisovatelka a spoluzakladatelka institutu Realness, který si klade za cíl posílit mediální ekosystém v Africe, budou v průběhu roku 2025 pořádat workshopy  v různých afrických městech a regionech. Cílem projektu je poskytnout umělcům a filmařům prostor pro spolupráci a výměnu nápadů. Tato setkání nabídnou umělcům fórum pro rozvoj nových cest ke spravedlivé občanské budoucnosti v jejich komunitách.

Série PanAfrican Translocal Workshops navštíví města Dakar (Senegal), Marrákeš (Maroko), Kigali (Rwanda), Lagos (Nigérie) a Kapské Město (Jihoafrická republika). Výsledky workshopů budou v první polovině roku 2026 představeny společně s 20. automobilem BMW Art Cars v Zeitzově muzeu současného afrického umění v Kapském Městě.

BMW Group tak důsledně pokračuje ve své desítky let trvající podpoře filmových a tvůrčích talentů: od série krátkých filmů „The Hire“ a partnerství s Mezinárodním filmovým festivalem v Cannes až po nákup děl studentů uměleckých akademií v okolí výrobních závodů BMW Group po celém světě.

BMW M Hybrid V8.

Jako plátno pro 20. BMW Art Car posloužilo BMW M Hybrid V8. Nový závodní automobil od BMW M GmbH je vybaven hybridním pohonem o výkonu přibližně 640 koní, který tvoří 4litrový vidlicový osmiválec a elektromotor (maximální rychlost: až 345 km/h v závislosti na konfiguraci závodního okruhu).

Během letošních oficiálních vytrvalostních závodů seriálu FIA World Endurance Championship se BMW M Hybrid V8 utká s vysoce kvalitní konkurencí v kategorii Hypercars. Vůz se také zúčastní vytrvalostního závodu 24 hodin Le Mans, stejně jako první prototyp BMW M Motorsport, BMW V12 LMR, který v tomto klasickém závodě zvítězil v roce 1999.

Sbírka automobilů BMW Art Car.

Programu BMW Art Car se od roku 1975 účastní renomovaní umělci z celého světa. Iniciativa vzešla od francouzského závodníka a milovníka umění Hervého Poulaina, který společně s tehdejším šéfem motorsportu BMW Jochenem Neerpaschem požádal svého přítele, umělce Alexandra Caldera, aby pomaloval automobil. Výsledkem této iniciativy bylo BMW 3.0 CSL, které se v roce 1975 zúčastnilo závodu 24 hodin Le Mans a stalo se miláčkem publika.

To byl zrod sbírky BMW Art Car Collection. V následujících letech obohatili sbírku o další BMW Art Cars renomovaní umělci jako Frank Stella, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Robert Rauschenberg, Esther Mahlangu, David Hockney, Jenny Holzer, Ólafur Elíasson a Jeff Koons, každý ve svém osobitém stylu. Naposledy to byla v roce 2016 čínská multimediální umělkyně Cao Fei a o rok později americký konceptuální umělec John Baldessari, kteří vytvořili své BMW Art Car na základě závodních BMW M6 GT3 a GTLM. Automobily sbírky BMW Art Car jsou vystavovány nejen ve svém domovském BMW Muzeu v Mnichově, ale v rámci mezinárodních výstav putují po celém světě.