Světová premiéra Škody Octavia čtvrté generace se uskutečnila v Praze

Za zvuku skladby “Opus Octavia”, kterou speciálně pro tuto příležitost složil jazzový hudebník Jesse Milliner a kterou uvedla Česká filharmonie a smyčcové trio Time for Three, byla v sídle Národní galerie ve Veletržním paláci v Praze zahájena světová premiéra nové generace modelu Škoda Octavia. Přímo v sále ji sledovalo na 700 pozvaných hostů z celého světa, další desetitisíce prostřednictvím internetového přenosu.

Bestseller značky Škoda na pódiu představil předseda představenstva Škoda Auto Bernhard Maier spolu s členem představenstva společnosti za oblast technického vývoje Christianem Strubem a šéfdesignérem značky Oliverem Stefanim. Člen představenstva za oblast prodeje a marketingu Alain Favey pak vysvětlil význam nové generace modelu Octavie pro současnou modelovou paletu automobilky.

Čtvrtá generace nejprodávanějšího modelu Octavia dosahuje nových dimenzí. Má emotivnější vzhled, je lepší, prostornější, bezpečnější a nabízí ještě více možností konektivity než kdy předtím. Srdce značky Škoda je delší a širší než vůz předchozí generace. Nabízí také ještě větší zavazadlový prostor. Díky novému designovému jazyku značky Škoda působí ještě emotivněji. Nový koncept interiéru kombinuje skvělou funkčnost a velkorysou nabídku prostoru s kvalitními materiály a promyšlenými designovými prvky. Moderní možnosti konektivity a nové asistenční systémy zajišťují ještě větší úroveň bezpečnosti a komfortu.

K podrobnostem nové Octavie se brzy ještě vrátíme, zatím jen uvedeme, že ve srovnání se svým předchůdcem nenarostla Octavia IV příliš dramaticky – liftback o 19 mm, kombík o 22 mm, přičemž obě karosářské verze teď mají shodnou délku 4689 mm. Stejná je i šířka, která v obou případech narostla o 15 milimetrů na 1829 mm. Rozvor náprav zůstal zachován, i nadále má hodnotu 2686 mm. Pokud se týká dynamiky, i tady si Octavie polepšila a součinitel  odporu vzduch ji v její třídě řadí mezi auta s nejlepší aerodynamikou vůbec.

Jestliže zvenku přináší Octavie jen málo vysloveně revolučních prvků, když příď čerpá ze stylu Scaly, kapotu zasahující do blatníků měl už Superb a zadní svítilny opět odkazují na Scalu. O to více jsou velké změny patrné na interiéru, kde volant je dvouramenný a má po stranách chromované otočné válečky, prostřednictvím kterých listujete v menu palubního počítače. Není zcela pravidelný, ale má výstupek ve spodní části. Základní provedení je bez multifunkčních ovladačů, naopak za příplatek bude k dispozici sportovní tříramenný volant.

Velkou novinkou je volič samočinné převodovky. Přepínač se systémem shift-by-wire nestřídá jednotlivé režimy jízdy mechanicky, ale elektronicky. Na středovou konzoli se tak vejdou držáky na nápoje, slot na klíček, ale i indukční nabíjení telefonu. Vedle něj najdeme dva konektory USB-C, kterých může mít automobil až pět – dva vpředu, dva vzadu a jeden v úchytu zpětného zrcátka, do něhož můžete zapojit externí kameru. Volně stojící displej infotainmentu o dvou úhlopříčkách (8,25 a 10 palců) a digitální přístrojový štít jsou součástí standardní výbavy, stejně jako dvouzónová klimatizace). Také jako jako Scala a Kamiq je Octavia díky eSIM kartě neustále online.

To, co vás asi zajímá nejvíce. Škoda Octavia čtvrté generace půjde do prodeje na přelomu března a dubna, ceníky mají být k dispozici už koncem listopadu, dá se ale předpokládat, že oproti současné generaci budou ceny vyšší o dvacet až třicet tisíc korun.

Text a foto: Bohumil Brejžek

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...