Světový den včel se koná 20. května

Opylovači,  jako jsou včely, ptáci a netopýři, ovlivňují 35 procent světové produkce plodin, zvyšují výnosy 87 předních potravinářských plodin na světě a umožňují produkci mnoha léčivých přípravků pocházejících z rostlin. Hmyzu, včetně včel, dlouhodobě ubývá. Podle Milana Špačka z firmy Medokomerc by se bez včel změnil charakter krajiny, zmizely by barevné louky, mnohé rostliny by vymřely, následovalo by mnoho dalších druhů hmyzu, ptáků a ohrožena by byla i samotná existence lidstva.

Tři ze čtyř plodin po celém světě, které produkují ovoce nebo semena pro lidskou výživu, závisí, alespoň částečně, na opylovačích. Mezi tyto plodiny patří například meloun, dýně, rajče, lilek, papája, pomeranč, limeta, jahoda, jablko, mango a mnoho dalších. V dnešní době bohužel počty včel a mnoha dalších druhů hmyzu klesají. Včely jsou jediným hmyzem, který produkuje potravu vhodnou pro člověka, kterou je med, jsou také významnými opylovači, bez nichž by příroda nemohla existovat,“ říká Milan Špaček z firmy Medokomerc.

Mezinárodní den včel se oslavuje od roku 2018, kdy úsilí slovinské vlády s podporou Apimondie vedlo Valné shromáždění OSN k prohlášení 20. května za Světový den včel. Datum Světového dne včel bylo zvoleno podle narození Antona Janši, který byl průkopníkem moderního včelařství. Anton Janša pocházel z rodiny včelařů ve Slovinsku, kde je včelařství důležitou zemědělskou činností s dlouholetou tradicí.

Světový den včel je tak příležitostí pro všechny – vlády, organizace nebo přímo občany – podpořit akce, které mají za úkol chránit a posilovat opylovače a jejich stanoviště, zvýšit jejich hojnost a rozmanitost a podporovat udržitelný rozvoj včelařství.  Pandemie COVID-19 má nepopiratelný dopad na odvětví včelařství, neboť ovlivňuje produkci, trh a v důsledku toho i živobytí včelařů. 

Tématem letošního ročníku Světového dne včel je „Bee Engaged“ se zvláštním zaměřením na produkci včel a osvědčené postupy přijaté včelaři pro podporu jejich obživy a poskytování kvalitních produktů. U příležitosti čtvrtého výročí tohoto Mezinárodního dne organizuje FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations) 20. května 2021 virtuální akci na téma „Bee engaged – Build Back Better for Bees“, což se dá volně přeložit jako „Zapojte se – pomozte s včelí obnovou“

Print Friendly, PDF & Email

You may also like...