Taxmeni slaví padesát let od založení kapely

Taxmeni vznikli ve středu 14. října 1970, kdy po jejich návratu z vojny, se v Podskalské ulici v Praze 1, uskutečnila první schůzka kapely. Jejich první veřejné vystoupení se uskutečnilo 11. února 1971 ve smíchovském Domě kultury kovoprůmyslu na tzv. Saloonu skupiny Greenhorns. Vtrhli na jeviště jak hotový uragán! Spustili vlastní, ďábelsky rychlou instrumentálku – Kopec bot. Jejich sóla byla na svou dobu nevídaná a zvedala posluchače ze sedadel.

V počátečním období se pohybovali na pomezí blue-grassu a folku. V oblasti country vyhráli několik soutěží, včetně celostátního finále Porty 1974 ve Svitavách, poté jim byla udělena tzv. Zlatá Porta.

Normalizační systém zasáhl i českou country scénu. Podobně jako Rangers-Plavci, Greenhorns-Zelenáči, Bluegrass Hoppers-Fešáci, i Taxmeni byli nuceni se přejmenovat. Od jménem Krajánci natočili pak úspěšnou LP Z PASTVIN VELKOMĚSTA. V roce 1979 přerušili koncertní činnost a kromě několika ojedinělých projektů nevystupovali. Koncertovat začali znovu až koncem osmdesátých let. Několikrát změnili hráčskou sestavu, z původního tradičního směru a akustického zvuku se propracovali k modernějšímu pojetí, založenému na elektrických nástrojích a razantnější rytmice.

Vydali řadu gramofonových desek a CD nosičů. V tetralogií Calamity Jane uvedli a posléze se proslavili výrazem a stylem military country.

V současné sestavě Taxmenů obstarává doprovodnou kytaru Andy Seidl. Na bicí nástroje hraje Luděk Kodrle, na baskytaru Míra Rygl, u klávesových nástrojů stojí Jindra Vrbenský, na sólovou kytaru hraje Jiří Šruma. Vedoucím kapely a zakládajícím členem je Jarda Čvančara. Dalším základním pilířem je sólový zpěvák s basbarytonovým hlasem Vráťa Vyskočil.

Jejich pět desetiletí existence jsou i naší existencí, kusem i našeho života. Zde jsou „Výběrčí daní“, kterým, na rozdíl od úředníků z berňáku, dveře našich domovů otevíráme rádi. Vítejte Taxmeni. K oslavě popřál a pivo dodal Pivovar Svijany.

You may also like...