Tipy z Palírny U Zeleného stromu: Jak si vytvořit domácí bar

Ať už chcete pohostit přátele, ohromit míchanými koktejly na party, nebo si jen vychutnat sklenku něčeho dobrého u knížky, je prima mít dobře zásobený domácí bar. Stačí několik lahví kvalitního alkoholu, ty správné sklenice a v lednici pár ingrediencí, abyste si mohli dopřát drink podle vlastní chuti.

Co si pořídit do domácího baru
Ať už si libujete v míchaných drincích, nebo máte raději pravou podstatu dobrého pití, neměla by vám v domácím baru chybět vodka, kvalitní rum a whisky. S touto trojicí vykouzlíte koktejlové menu na celý rok.

Dobrý základ
Tím nejdůležitějším, co domácí bar potřebuje, je kvalitní alkohol – o tom není pochyb. Velmi důležité jsou ale také sklenice, do kterých nápoj naléváte. Špatně zvolená sklenice totiž nedokáže podpořit všechny chuťové aspekty – nenechá rozvinout všechny tóny, které v sobě alkohol skrývá.

Tradiční skleničkou na whisky, kterou si v souvislosti s tímto nápojem představíte, je takzvaná „whiskovka“ neboli old fashioned glass. Jedná se o širší sklenici s těžkým dnem, která je skvělá pro servírování whisky na ledu nebo se sodou. „Pokud si ale chcete whisky vychutnat v celé její plnosti, nechte ji při pokojové teplotě a nalijte do sklenice s užším hrdlem, tzv. tulipánu. Díky tomu se skvěle rozvine její aroma,“ říká blend master Staré žitné myslivecké Roman Petruš z Palírny U Zeleného stromu.

I když u rumu není otázka servírování tak zásadní jako u whisky, i on si zaslouží sklenici, v níž se mohou rozvinout všechny jeho tóny. I s rumem proto sáhněte po sklence kónického tvaru, tzv. tulipánu.

Vodku můžete servírovat jako alkohol na jeden lok, tedy v klasickém panáku, anebo si ji můžete vychutnat na ledu ve sklenici se širokým dnem.

A nakonec jsou tu koktejlové sklenice, které by v domácím baru také rozhodně chybět neměly.

Ingredience na základní koktejly
Pro milovníky koktejlů je důležitá zásoba kvalitních ingrediencí, které vyladí míchané nápoje k dokonalosti. Doma by také nikdy neměla chybět sůl, skořice, citron, limetka, čerstvá máta nebo ovocné džusy. A samozřejmě led, bez kterého se správný koktejl neobejde.

Barmanské náčiní
Speciální barmanské náčiní v běžném životě nejspíš příliš často nevyužijete, ale pokud chcete vyladit svůj domácí bar a dělat věci pořádně, není na škodu pořídit si mudler, což je speciální palička, sítko, šejkr na míchání, barmanskou odměrku a koktejlové lžičky. A chybět by neměla ani skleněná brčka. 

Koktejlové tipy

PANAMA LIBRE

Ingredience:

4 cl Heffronu Original
15 cl coca-coly
ozdoba: limeta

Postup: Do sklenice kónického tvaru dejte pár kostek ledu, přidejte Heffron Original a zalijte coca-colou. Nakonec ozdobte limetkou. 

CHUPITO

Ingredience:
2 cl Hanácké vodky

1 cl Hanácké Broskve
1 cl limetkového džusu nebo sirupu
koktejlové třešničky 
šejkr

Postup: Do šejkru nasypte hrst ledu, přidejte Hanáckou vodku, broskvový likér, limetový džus nebo sirup a důkladně protřepejte. Do panákových skleniček dejte po jedné koktejlové třešničce a zalijte vzniklým mixem. 

LORD GINGER

Ingredience:

4 cl Staré žitné myslivecké Reserve
1/8 limetky
zázvorové pivo nebo limonáda
kostky ledu

Postup: Do připravené vysoké sklenice nadávkujte Starou žitnou mysliveckou Reserve. Zasypte do plna ledem a po okraj dolijte zázvorovým pivem. Vymáčkněte a do sklenice vhoďte 1/8 limetky. Na ozdobu použijte limetku nebo plátek zázvoru. 

Tipy do domácího baru od Palírny U Zeleného stromu

Heffron Original
Heffron Original z pětiletého třtinového panamského rumu potěší každého, komu lahodí výrazná a zároveň velmi jemná chuť. Při ochutnání v něm ucítíte lehkou nasládlost s nádechem vanilky a karamelu, po které následují doznívající dřevité tóny. Má velmi vytříbené aroma, které je mimo jiné ovlivněno tropickým podnebím Panamy.

Pravý rum z Panamy Heffron 5YO Rum
Výrazný a zároveň velmi jemný pětiletý rum Heffron z Palírny U Zeleného stromu se vyznačuje výraznými dřevitými tóny doplněnými dozvuky tropického ovoce. Z Panamy putuje tento jantarový destilát do nejstarší palírny v Evropě v pečlivě vybraných sudech po americkém bourbonu. Ty mu díky pětiletému zrání propůjčují jedinečný charakter, který ocení především milovníci sušších chutí. 

Whisky Stará žitná myslivecká Bourbon Cask Reserve

Vychutnejte si svůj den jako gentleman ve společnosti originální whisky vyrobené v Palírně U Zeleného stromu. Základem whisky Staré žitné myslivecké Bourbon Cask Reserve je žitný destilát, který zraje výhradně v malých dubových sudech po bourbonu. Dubové sudy jsou uložené v prostějovském sklepení, které je pět metrů pod zemí. Tímto specifickým mikroklimatem získává whisky harmonicky vybalancovanou jemnou chuť vanilky s dřevitým závěrem.

Hanácká vodka Silver
Nejstarší evropská palírna, prostějovská Palírna U Zeleného stromu, rozšířila stávající řadu úspěšné Hanácké vodky o variantu Silver. Vychutnají si ji všichni lidé, kteří mají rádi zábavu, chtějí kvalitu a rádi si vychutnávají prémiový alkohol.

Hanácká vodka

Oblíbená šestkrát destilovaná Hanácká vodka z prostějovské Palírny U Zeleného stromu je ideální pití na večírek s přáteli. Každý, kdo se rozhodne zpestřit si párty Hanáckou vodkou, si může být jist, že pije 100% český výrobek. Základem Hanácké vodky je křišťálově čistá voda obsahující vysoké množství minerálů z hlubinných vrtů na Hané s pískovo-štěrkovým podložím, které zajišťuje přírodní filtraci.

You may also like...