Tipy z programu 35. Finále Plzeň: Předpremiéry, premiéry a nové české hrané i dokumentární filmy

Festival Finále Plzeň je každoroční oslavou českého filmu, letos se uskuteční od 23. do 28. září. Šestidenní národní přehlídka filmové, dokumentární, televizní, internetové a studentské tvorby nabídne celou řadu předpremiér a premiér očekávaných českých a koprodukčních filmů. Novinky, které se v kinech ještě ani příliš neohřály, najdou návštěvníci v sekci První úlovek. Již 35. ročník festivalu má na programu tedy mj. nový film Světlonoc režisérky Terezy Nvotové, koprodukční počin (ČR/ Rakousko) Zločin na hranicích režiséra Nikolause Leytnera, dokument Olgy Sommerové Michael Kocáb – rocker versus politik nebo drama Spolu režisérů Davida Laňky a Martina Mullera se Štěpánem Kozubem v hlavní roli autistického chlapce.

V české premiéře se také představí zahajovací film Il Boemo režiséra Petra Václava, který bude před Finálem uveden na festivalu v San Sebastianu a Česká filmová a televizní akademie jej vybrala jako českého zástupce do boje o Oscary. A programová sekce České stopy má letos v premiéře čtyři filmy, které vznikly v mezinárodní koprodukci. K většině titulů dorazí do Plzně delegace složené z tvůrců a herců.

Kromě českých a koprodukčních filmů najdou diváci v programu nesoutěžní sekci Německé kino s projekcemi vybraných oceněných německých snímků v premiérovém uvedení za účasti tvůrců a filmových profesionálů z Německa.

Programové tipy 

Il Boemo (rež. Petr Václav)

Historický velkofilm inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění. Vojtěch Dyk v roli hudebního génia v koprodukčním životopisném dramatu Petra Václava (Skokan, Cesta ven).

23. 9. 18:45 Kinosál, Měšťanská beseda
27. 9. 20:30 Kinosál, Měšťanská beseda

Buko (rež. Alice Nellis)

Jarmila se přestěhovala se svým mužem na důchod na chalupu, ale bohužel krátce na to její muž umírá a Jarmila musí vzít život do svých rukou. Impulsem do nového života je překvapení v podobě starého cirkusového koně Buka, kterého jí manžel zanechal v poslední vůli. Možná právě proto, aby ji přivedl na jiné myšlenky, protože Jarmila se koní bojí… Nová komedie Alice Nellis.

23. 9. 14:00 Velký sál, Měšťanská beseda
26. 9. 15:00 Velký sál, Měšťanská beseda

Spolu (rež. David Laňka, Martin Müller)

Příběh Terezy, která se po rozchodu s přítelem vrací domů ke své mámě a bratrovi Michalovi, desetiletému klukovi zajatém v dospělém těle, aniž by tušila, že tenhle návrat navždy změní její život. Domácnost, do které se vrátila, se totiž na rozdíl od ní nezměnila. Matka v podání Veroniky Žilkové pořád žije jen pro svého syna, a bratr má před ní ve všem přednost. Tereza má intenzivní pocit, že by máma měla myslet víc taky na ni. A tak se rozhodne udělat krok, po kterém už nic nebude takové, jako dřív. V roli autistického syna se v netradiční herecké poloze představí herec a komik Štěpán Kozub. Předlohou pro film byla původně divadelní hra.

25. 9. 18:00 Velký sál, Měšťanská beseda

Michael Kocáb – rocker versus politik (rež. Olga Sommerová)

Letošní Finále uvádí nový dokument Olgy Sommerové, který natočila společně s dcerou Olgou Malířovou Špátovou. Hlavního hrdinu režisérka Sommerová nachází v jakémsi stavu životní harmonie, a to ve vztahu k minulosti, přítomnosti a proklamativně i k budoucnosti, což pozitivně potvrzují členové jeho rodiny v intimním rodinném prostředí. Závažnější vrstvu dokumentu představuje rozkrývání zdánlivě nesmiřitelných osobních poloh rockového hudebníka a umělce, který stále intenzivně tvoří a žije, a politika, který nekompromisně prosazuje svobodu, lidská práva a demokracii. Paradoxně se tak ale stává součástí establishmentu, proti kterému se musí vymezovat každý „poctivý rocker“. 

24. 9. 18:00 Velký sál, Měšťanská beseda

Běžná selhání (rež. Cristina Groșan)

Na počátku scénáře Kláry Vlasákové stála myšlenka blížící se katastrofy a nevysvětlitelných detonací, které zahlcují město. „Postupem času s dalším vývojem filmu a po vstupu režisérky do projektu se ale základ vyprávění přesunul od tématu katastrofy k hlavním postavám a osobním dramatům. Nejstarší z hrdinek filmu, čerstvě ovdovělá Hana, dostane nečekaně výpověď, Silvu zasáhne krize mateřství a nejmladší Tereza uteče z domova. Dohromady je svede teprve chaos, který znenadání jejich město postihne. Rostoucí panika a krizová situace mohou hrdinkám paradoxně pomoci narovnat své životy. Film Cristiny Grosan měl svou světovou premiéru v pondělí 5. září na festivalu v Benátkách, kde získal cenu za nejlepší režii.

26. 9. 18:00 Velký sál, Měšťanská beseda

Docent (rež. Jiří Strach)

Ivan Trojan jako docent Stehlík v hlavní roli kriminální minisérie se vydává po stopě chladnokrevného vraha jako vyšetřovatel s netradiční, ale o to více fungující strategií. Novinku z produkce České televize napsali scénáristé Josef Mareš a Jan Malinda, minisérii režíroval Jiří Strach.

26. 9. 17:30 JoNáš, Měšťanská beseda

Král Šumavy (rež. David Ondříček)

Jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý Josef Hasil. Divoký kluk, který touží po svobodě a o politiku se vůbec nezajímá. Třídílná minisérie představí legendárního převaděče v režii Davida Ondříčka, na festivalu Finále mohou diváci zhlédnout její první díl.

  1. 9. 17:00 Malý sál, Měšťanská beseda

Vstupenky a akreditace na festival

Všechny filmy na Finále mohou návštěvníci vidět za téměř symbolické vstupné 100 Kč za projekci. A při pořízení výhodné akreditace pak vyjde lístek na 40 Kč. V prodeji budou od 9. září. Spoustu výhod také přinese nová festivalová aplikace, ve které je k nalezení kompletní program i spousta dalších zajímavostí. Lze přes ní nakoupit i další vstupenky, či se prokázat u sálu.

Kompletní informace a vše o vstupenkách najdete na www.festivalfinale.cz. Vstupenky zakoupíte rovněž přes goout.cz.

You may also like...